Prawdopodobnie do trzech gimnazjów trafiły pomylone płyty CD z nagraniami tekstów na dzisiejszy test z języków obcych. "Uczniowie automatycznie nie mogli wysłuchać nagrań i rozwiązać części zadań" - powiedział p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Tadeusz Mosiek.

Jak dodał, uczniowie ci będą musieli przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym. Z tego, co się orientuję w dwóch szkołach dotyczyło to wszystkich uczniów, którzy mieli przystąpić do egzaminu, a w trzeciej uczniów w jednej sali - wyjaśnił Mosiek. Zaznaczył, że to są wstępne, nie do końca zweryfikowane informacje. Nie ma jeszcze protokołów, nie znam szczegółów - zaznaczył. Według niego, były to jedyne sygnały o zakłóceniach w przebiegu czwartkowego egzaminu, jakie dotarły do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Gimnazjaliści mogli wybrać spośród sześciu języków obcych. Najwięcej z nich pisało test z języka angielskiego. Prace uczniów zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.

Test ze znajomości języka obcego jest trzecią, ostatnią częścią egzaminu gimnazjalnego. We wtorek uczniowie pisali pierwszą jego część - test z wiedzy humanistycznej, a w środę - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. W odróżnieniu jednak od testu z wiedzy humanistycznej i testu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, wynik z testu z języka obcego nie jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Ma jedynie diagnozować jego znajomość przez ucznia.