"Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów" - mówił biskup płocki Piotr Libera podczas pierwszej w Polsce liturgii pokutnej za grzechy pedofilii w Kościele. Odprawiono ją w Krakowie. Po pierwsza taka liturgia w Polsce.

Hierarcha powiedział, że problem wykorzystywanie i zaniedbywanie dzieci dotyczy Polski. I wyznajemy to nie po to tylko, żeby odzyskać mityczną wiarygodność Kościoła, nie po to, żeby zrobić unik przed kolejnym ciosem. Czynimy to, bo tak trzeba. Czynimy, aby zachować solidarność ze zranionym człowiekiem, wyrazić głębokie współczucie, ratować w nim to, co da się uratować, poznać cierpienie, z jakim często nie umie on sobie poradzić, gdyż jego wiara i zaufanie do Kościoła zostały zdradzone - mówił bp Libera.

Zawstydzeni i skruszeni prosimy o przebaczenie. Prosimy Boga i prosimy ludzi skrzywdzonych przez kapłanów - powiedział bp Libera.

My biskupi wyznajemy ponadto, że zbyt często zamiast postawić na pierwszym miejscu dobro dzieci, dawaliśmy się zwieść oszustwu, dwulicowości i mechanizmom negacji sprawców zbrodni pedofilii. Nazbyt często ulegaliśmy stosowanym przez nich mechanizmom obronnym, wmawianiu, że był to pojedynczy przypadek, że dziecko nachodziło sprawcę i usiłowało uwieść - przyznał.

Biskup zaznaczył w homilii także, że dla wielu osób i środowisk jest wygodne, żeby na ławie oskarżonych postawić "samych tylko księży i najlepiej wszystkich księży", choć liczne grupy społeczne w Polsce nie podjęły refleksji nad problemem pedofilii.

Biskup Libera odczytał w trakcie homilii świadectwo dziewczyny, która była molestowana przez księdza i jak wyznała "straciła pewność siebie, beztroskę i poczucie szczęścia" i "zwróciła się przeciwko sobie". Czy może być straszniejsze wyznanie? I czy wysłuchanie ofiar oraz uczciwe nazwanie zbrodni, które miały miejsce w Kościele w tej kwestii nie jest najbardziej podstawowym, elementarnym obowiązkiem? A pewna część naszego Kościoła wciąż nie potrafi niestety tego uznać i uczynić - mówił bp Libera.

Podkreślił, że nawet jeśli zmniejsza się liczba chętnych do kapłaństwa, nie wolno być pobłażliwym wobec braków "formacji ludzkiej" kandydatów. W sytuacji tego niedostatku zbyt często do seminariów duchownych przyjmowano mężczyzn niedojrzałych, z problemami o charakterze seksualnymi - powiedział bp Libera.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.  Podczas nabożeństwa modlono się o przebaczenie dla tych, którzy "wykorzystali małych i słabych". Wśród odczytujących wezwania była osoba pokrzywdzona.

Liturgia była najważniejszym punktem dwudniowej konferencji "Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele". Przedstawiciele różnych środowisk Kościoła - duchowni i świeccy - dyskutują na niej, w jaki sposób należy reagować na przypadki pedofilii, jak im zapobiegać i jak z tym problemem radzono sobie w innych krajach m.in. w USA i w Niemczech. 

Słowa nigdy nie są wystarczające, bo za słowami muszą iść czyny - powiedział dziennikarzom adwokat Michał Kelm, jeden z uczestników konferencji, który reprezentował w swojej karierze m.in. ofiary przestępstw seksualnych. Ta konferencja jest takim  światłem, że za słowami idą czyny - podkreślił Kelm. Rozmawiamy tu o trudnych rzeczach, zastanawiamy się, jak je rozwiązywać. Rozliczmy się sami pomiędzy sobą i z Bogiem- dodał. Zaznaczył, że wszystko, co było na konferencji powiedziane było "powiedziane jasno, bez ogródek, bez formy korporacjonizmu i bez makijażu". 

(mpw)