W czwartek, 31 października rozpoczynamy akcję "Znicz", która potrwa do 3 listopada - powiedział w czwartek podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Jak przekazał podinsp. Radosław Kobryś w tegorocznej akcji, która rozpoczęła się w czwartek rano i potrwa do 3 listopada do około godziny 22, weźmie udział około 5 tysięcy policjantów ruchu drogowego. Dodatkowo wspomagać nas będą policjanci z innych wydziałów, między innymi ze służby patrolowo-interwencyjnej oraz służby kryminalnej - poinformował podinsp. Kobryś.

>>>PROGNOZA POGODY NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH I ZADUSZKI<<<

Policjantom pomagać będzie żandarmeria wojskowa. Do dyspozycji będą również specjalne grupy policyjne SPEED. Będziemy głównie w okolicach cmentarzy, ale nie zabraknie też nas na drogach dojazdowych, więc nie odstawiamy na parkingi nieoznakowanych wideorejestratorów wykroczeń - podkreślił Kobryś.

Akcja Znicz. Priorytetem regulacja ruchu

Dodał, że priorytetem tegorocznej akcji "Znicz" będzie skupienie się na regulacji ruchu, aby pojazdy płynniej się przemieszczały. Drugim naszym zadaniem będzie reagowanie w szczególności na tych, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego, czyli na te najbardziej agresywne wykroczenia - powiedział. Policjanci będą też przyglądać się, jak pasażerowie są przewożeni, sprawdzać stan techniczny i wyposażenie pojazdu. Zajrzymy także głęboko w oczy kierowcom, czy przypadkiem nie mamy podejrzenia, że ktoś jedzie na tzw. podwójnym gazie - zapowiedział Kobryś.

Policjant wspomniał, żeby przed wyjazdem zadbać o stan techniczny swojego samochodu - sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, działanie świateł i wycieraczek, ale również aby zabezpieczyć przed złodziejami pozostawione w tym czasie domy i mieszkania oraz pamiętać o bezpieczeństwie w pobliżu cmentarzy.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na pieszych

Podinsp. Kobryś zaapelował także, żeby kierowcy byli rozważni i przygotowani na zagrożenia, które mogą wystąpić, a nie z góry zakładali, że dojadą bezpiecznie. Zaznaczył, by kierowcy szczególną uwagę zwracali również na pieszych, którzy bywają słabo widoczni na drogach.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz" doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.

Bezpieczny Powrót z RMF FM. Będziemy z Wami w trasie!

To będą najważniejsze i najszybciej podane informacje z dróg w całej Polsce. Już w czwartek 31 października rusza akcja "Bezpieczny Powrót z RMF FM". Przez cały świąteczny weekend będziemy z Wami w trasie. Nasi reporterzy będą patrolować drogi w całym kraju i na bieżąco informować Was o korkach czy utrudnieniach.

Bezpieczny Powrót z RMF FM. Sprawdź szczegóły