Policja zamierza kupić nowoczesne transportery opancerzone - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada. Komenda Główna nie chce natomiast ujawniać, ile takich pojazdów miałoby trafić do służby i do których konkretnie jednostek ani w jakim są stanie technicznym. Komenda Główna ogłosiła zamiar przeprowadzenia "dialogu technicznego". Z ewentualnymi oferentami chce stworzyć warunki do przetargu, który ma zostać ogłoszony niebawem.

Policja się zbroi: Chce kupić nowoczesne transportery opancerzone. Zdjcie ilustracyjne /Darek Delmanowicz /PAP

Nowoczesne transportery opancerzone mogłyby być wykorzystywane na zagranicznych misjach. Być może przydadzą się też oddziałom prewencji. Dawniej w policji był sprzęt, który miał możliwość np. forsowania barykad. Transportery mogą być również przeznaczone dla oddziałów antyterrorystycznych.

Plany zakupu dziwią jednak funkcjonariuszy, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM. Jak podkreślają, nie pamiętają akcji, w której pojazdy tego typu byłyby użyte. Mówią też, że od lat policja się demilitaryzuje, a najnowsze plany  zakupowe wyglądają na zwrot akcji w tej kwestii.

Policja posiada już transportery opancerzone. Są to jednak nieużywane od lat BTR-y. Na służbę, kilka lat temu, trafiło również kilka transporterów polskiej produkcji DZIK. Funkcjonariusze twierdzili jednak, że są niezadowoleni ze sprzętu. Miał być m.in. mało zwrotny. 

W związku z sytuacją na Ukrainie, kilka miesięcy temu szefostwo policji poinformowało o umowie z wojskiem w sprawie przejęcia karabinów kałasznikowa.