Ponad 1200 razy od północy strażacy wyjeżdżali do usuwania skutków wichur, które przechodzą nad Polską. Najwięcej zgłoszeń było na Kujawach, Zachodnim Pomorzu i w Wielkopolsce. Silny wiatr spowodował także awarie energetyczne. O godzinie 16 w całej Polsce prądu nie miało niemal 55 tysięcy odbiorców - poinformował wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Do najpoważniejszego wypadku doszło w województwie łódzkim. W miejscowości Siedlec koło Radomska drzewo spadło na samochód. W środku była 47-letnia kobieta. Została zabrana do szpitala na obserwację. Nie miała poważnych obrażeń. 

Większość interwencji strażaków dotyczyło powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic. Na Dolnym Śląsku uszkodzonych zostało kilka dachów, w jednym przypadku w budynek uderzył piorun. Na szczęście nie doszło do pożaru.

Wichury przeszły także nad południowym Mazowszem i środkową częścią Lubelszczyzny. Wiatr osiągał tam w porywach do 100 km/h.

O sytuacji związanej z załamaniem pogody i silnymi wiatrami napisał na Twitterze wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

"Według stanu na godz. 16.00, bez dostaw energii elektrycznej na terenie kraju pozostaje około 54 700 odbiorców" - poinformował w mediach społecznościowych zastępca szefa RCB.

Z danych, które przekazał wynika, że najwięcej odbiorców pozbawionych prądu jest w województwach: 

  • mazowieckim - 21,7 tys.,
  • lubelskim - 6,2 tys.,
  • podlaskim - 5,5 tys.

Alerty RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnymi porywami wiatru. Alerty pierwszego i drugiego stopnia wydano dla większości kraju.

"Uważajcie! Dziś będzie mocno wiało w całej Polsce! IMGW wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed silnym wiatrem" - przekazało RCB na swoim profilu na Twitterze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że wiatr może osiągać od 70 km/h na południu kraju do nawet 100 km/h w rejonie Zatoki Gdańskiej. Będzie także nieco chłodniej: od 12-14 stopni na północy, do 20-22 w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Siła wiatru będzie malała w nocy z soboty na niedzielę.

Przeczytaj więcej: