Pandemia zmieniła naszą codzienność i zwyczaje. Pozwoliła przewartościować wiele rzeczy i docenić te, które wczesniej uważaliśmy za zbyt zwyczajne. Ponad połowa Polaków jest wdzięczna za zdrowie najbliższych i posiadanie rodziny, a 38% odkryło większą radość w chodzeniu na piechotę. Pokazuje badanie przez platformę FREE NOW.

Tęsknimy za podróżami i restauracjami, jesteśmy wdzięczni za zdrowie najbliższych i posiadanie rodziny, a czas wolny spędzamy oglądając filmy i seriale, a czasami nawet ucząc się nowych umiejętności.

Taki obraz Polaków wyłania się z badania "Pandemiczna codzienność a wartości i priorytety" przeprowadzonego przez platformę FREE NOW wśród mieszkańców największych miast w Polsce i Europie.

Celem badania było sprawdzenie jak ponad roczna izolacja związana z koronawirusem nas zmieniła.

Za co dziękujemy, co doceniamy


Pandemia wpłynęła niewątpliwie na nasze priorytety i wartości. Zdrowie najbliższych jest wskazywane przez aż 67% Polaków jako wartość, za którą jesteśmy wdzięczni. Ponad połowa z nas jest wdzięczna za posiadanie rodziny (57%) i własne zdrowie (51%), a 47% wskazuje w tym kontekście posiadanie pracy.

W ostatnim czasie doceniliśmy też okazywanie czułości i możliwość przytulenia swoich bliskich, co potwierdza aż 41% badanych wskazujących to jako czynność, która teraz sprawia im większą radość. 37% z nas docenia natomiast wspólne posiłki z rodziną.

Za czym tęsknimy?


Najbardziej wyczekiwaną aktywnością dla niemal co piątego Polaka jest spontaniczne podróżowanie. W dalszej kolejności wskazywana jest możliwość odwiedzenia restauracji bez obostrzeń (12%), a także wyjście do kina (11%) lub na siłownię (10%). Natomiast dla 1 na 10 Polaków to spotkanie się ze starszymi członkami rodziny bez obaw o zarażenie ich jest czymś, za czym najbardziej tęsknią. Aktywności, za którymi tęskni najmniejsza część Polaków, to przebywanie wśród współpracowników (3%), randkowanie (2%) i SPA/zabiegi kosmetyczne (1%).

Czas wolny i mobilność


Co drugi badany Polak przyznaje, że w wolnym czasie ogląda telewizję lub seriale częściej, niż przed pandemią. Spory odsetek badanych wolny czas poświęca także na rozwój własny - częściej niż przed pandemią czyta książki (34%), uprawia sport w domu (27%) i uczy się nowych umiejętności (24%). Aż 35% z nas przyznaje też, że więcej czasu poświęca obecnie na kontakt z bliskimi online. Prawie 6 na 10 badanych rzadziej odwiedza swoich bliskich w ich domach lub gości ich u siebie.

Ograniczone możliwości wyjścia na miasto lub podróżowania, praca zdalna i zalecenie ograniczenia kontaktów z ludźmi, spowodowały, że w porównaniu z innymi formami mobilności, transport indywidualny i chodzenie stały się popularniejsze w czasach pandemii. 4 na 10 mieszkańców polskich miast rzadziej korzysta z komunikacji miejskiej. Co piąty badany rzadziej niż wcześniej zamawia taksówkę. Aż 30% częściej przemieszcza się chodząc, a 27% przesiadło się do własnego auta.