Pogrzeb generała odbędzie się w piątek o godz. 14 - dowiedział się dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki. W Katedrze Polowej planowane jest wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego, na Wojskowych Powązkach ma przemówić były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Nie jest planowany kondukt żałobny.

Wciąż nie wiadomo, czy prezydent Komorowski pojawi się na Powązkach. Nie wyobrażam sobie jednak, by prezydent nie uczestniczył w tej państwowej ceremonii - dodał Nałęcz. Jak tłumaczył, zwróciła się o to córka generała. Minister Nałęcz spotkał się z nią w Kancelarii Prezydenta. Rodzina - jak mówił Nałęcz - poprosiła, by ceremonia była skromna.

Zgodnie z decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego - zrozumiałą, bo będziemy żegnali b. prezydenta Polski z lat 1989-1990 - Kancelaria będzie służyła rodzinie swoją pomocą. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, bo trudno, żeby miał inny w przypadku pochówku b. prezydenta. Wszystkie elementy tej uroczystości będą wyłącznie zgodne z wolą rodziny. Jest wolą rodziny, by zaczęły się mszą świętą - podkreślił Nałęcz.

Wojsko zapewni asystę przy pogrzebie. Według prezydenckiego ministra, jest oczywiste, że nad grobem Jaruzelskiego powinna być wystrzelona salwa honorowa. Spocznie obok swoich towarzyszy broni, a nad ich grobami także słychać było strzały - mówił RMF FM Tomasz Nałęcz.

Gen. Jaruzelski zmarł w niedzielę w Warszawie. Miał 91 lat.

Tusk: Pogrzeb Jaruzelskiego na cmentarzu wojskowym - właściwy

Premier Donald Tusk powiedział, że Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach wydaje się właściwym miejscem pochówku gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Dodał, że nie zmienia swojej "zdecydowanie krytycznej" oceny dorobku Jaruzelskiego.

Nie wybieram się na pogrzeb, ale akceptuję decyzję ministra obrony i to że gen. Jaruzelski będzie pochowany na Powązkach Wojskowych, wydaje mi się to miejscem właściwym przy wszystkich kontrowersjach
- powiedział Tusk.

Nie zmieniam swojej oceny dorobku gen. Jaruzelskiego, i to jest ocena zdecydowanie krytyczna, ale szacunek mundurowi i szacunek zmarłemu tak czy inaczej się należy
- dodał Tusk.

"Nie dla komunistów honorowe miejsca na cmentarzach"

Generał spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Decyzja o miejscu pochówku budzi wiele kontrowersji. Między innymi Instytut Pamięci Narodowej protestuje przeciw pochowaniu Jaruzelskiego na Wojskowych Powązkach. Chcemy zachować czy tak naprawdę przywrócić charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski. Nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora - stwierdza prezes IPN Łukasz Kamiński w rozmowie z reporterem RMF FM Konradem Piaseckim.

Jerzy Bukowski przytoczył na swoim blogu dla RMF 24 sprzeciw sformułowany przez Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. Byłoby skandalem, gdyby ludzie, którzy wiernie służyli obcemu mocarstwu, pomagając mu w zniewalaniu Polaków i nie wahając się przelewać krwi własnych rodaków w imię sowieckiej racji stanu, chowani byli po śmierci w honorowych miejscach, do których należy Aleja Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Nie wyobrażamy sobie, aby zdrajcy Polski, którym należy się powszechna infamia, mieli odnieść niezasłużony triumf po zgonie. Dotyczy to także, a raczej w pierwszej kolejności generała Wojciecha Jaruzelskiego - napisano w oświadczeniu. Czytaj całość sprzeciwu TUTAJ.

(jad)