Instytut Pamięci Narodowej protestuje przeciw pochowaniu generała Wojciecha Jaruzelskiego na Wojskowych Powązkach. "To miejsce dla narodowych bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów" - mówi w rozmowie z naszym dziennikarzem Konradem Piaseckim prezes IPN.

Chcemy zachować czy tak naprawdę przywrócić charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski. Nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora - stwierdza prezes IPN Łukasz Kamiński. Przekonuje również, że pogrzeb generała powinien mieć charakter wyłącznie rodzinny, a nie państwowy. 

Przypomnijmy, że jeszcze za życia generała prezes IPN mówił na antenie RMF FM, że o ile groby komunistycznych dygnitarzy nie zostaną przeniesione z Wojskowych Powązek, to powinny zostać trwale oznaczone przez tablice informujące: kim był i co robił zmarły.

Szef IPN: Generał nie powinien być traktowany w jednym rzędzie z bohaterami narodowymi

Konrad Piasecki: Jest decyzja: generał Jaruzelski spocznie na Wojskowych Powązkach w kwaterze I Armii Wojska Polskiego. Czy IPN uważa to za decyzję dobrą i czy miałby jakieś alternatywne podpowiedzi, gdzie należałoby generała pochować?

Łukasz Kamiński, szef IPN: Uważam, że generał Jaruzelski, oczywiście jak każdy człowiek, zasługuje na godny pogrzeb, natomiast nie powinien być traktowany w jednym rzędzie z bohaterami narodowymi, a takich moim zdaniem staramy się chować na takich cmentarzach, jak Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Dzisiaj budujemy wolną Rzeczpospolitą w oparciu o te wartości, których generałJaruzelski nie tylko nie wyznawał przez większość swojego życia, ale też je czynnie zwalczał.

Ale czy w takim razie jest jakieś inne, lepsze miejsce na jego pochówek?

Myślę, że istnieje możliwość pogrzebu prywatnego na jednym z wielu cmentarzy w Warszawie.

A czy IPN będzie w tej sprawie podejmował jakieś działania, protestował? Czy też uznaje, że sporo jest taka decyzja rodziny, Kancelarii Prezydenta i Ratusza no to sprawa została już przesądzona?

Zapewne zabierzemy głos także w tej sprawie. Zajmiemy stanowisko w tej sprawie.

Jakie to będzie stanowisko?

To będzie stanowisko wskazujące na to, iż decyzja o ewentualnym państwowym pogrzebie generała Jaruzelskiego byłaby błędna.

Ale miejsce pochowku też jest błędne?

Moim zdaniem tak. Jeśli chcemy zachować, czy przywrócić tak naprawdę charakter tej wyjątkowej nekropolii w dziejach Polski, to nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora.

Pogrzeb generała w najbliższy piątek

Pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego odbędzie się w piątek o godzinie 12. Stołeczny ratusz potwierdził dziś, że ostatni przywódca PRL spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wczoraj wniosek o takie miejsce spoczynku generała oraz o wojskową asystę na jego pogrzeb złożył w stołecznym ratuszu Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 

Inicjatywę poparła rodzina zmarłego. Monika Jaruzelska podkreśliła, że jej ojciec całe życie czuł się przede wszystkim żołnierzem i chciał spocząć wśród towarzyszy broni.

(mal)