W trzech gminach powiatu brzeskiego na Opolszczyźnie ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na Odrze w Brzegu utworzył się zator lodowy. Płynąca rzeką od Opola kra spiętrza zator, bo powyżej Brzegu Odra skuta jest lodem. Do stanu alarmowego brakuje jeszcze ok. 60 cm.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Brzegu oraz gminach Lubsza i Skarbimierz. Na brzeskim wodowskazie zanotowano 440 cm - o 20 przekroczony jest stan ostrzegawczy. Jeżeli woda podniesie się jeszcze o metr, to Odra wystąpi na tereny zalewowe.

W gorszej sytuacji są gminy położone w dalszym biegu Odry. Jeżeli nasz zator ruszy, to stworzy niebezpieczeństwo dla Oławy (Dolnośląskie), bo tam nie ma terenów zalewowych - ostrzegł Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu. We wszystkich gminach objętych pogotowiem Odra jest monitorowana.

W Zachodniopomorskiem stan alarmowy został przekroczony w trzech miejscach: w Bilinku, Gozdowicach oraz w Sułbicach. Na Odrę wypłynęły dziś lodołamacze – 6 polskich i 2 niemieckie. Statki kruszą teraz krę w okolicach Krajnika. W całym rejonie strażacy, jak dotąd, nie zanotowali żadnych podtopień.

22:15