Odwołania do tradycji republikańskich, konserwatywnych i chrześcijańskich, a także do tradycji polskiej Solidarności znalazły się w deklaracji ideowej ruchu Polska jest Najważniejsza, którą ogłosili dzisiaj jego liderzy. PJN - jak twierdzi - chce być nowoczesną centroprawicą.

Deklarację ideową zaprezentowali liderzy stowarzyszenia: Joanna Kluzik-Rostkowska, Elżbieta Jakubiak, Paweł Poncyljusz i Marek Migalski. Podkreślili, że dokument jest wstępem do programu PJN.

Chcemy poszerzania naszej demokracji (…). Wiemy, że rywalizacja i konkurencja jest niezbędna także w wymiarze społecznym i politycznym, ale sprzeciwiamy się wykluczaniu i dyskredytacji przeciwników politycznych. Nikomu nie odmawiamy prawa do nazywania się patriotą - mówiła podczas prezentacji deklaracji posłanka Elżbieta Jakubiak, podkreślając, że działacze PJN są krytykami "wojny polsko-polskiej".

Z kolei szefowa PJN, Joanna Kluzik-Rostkowska, zaznaczyła, że ruch chce Polski bezpiecznej, zasobnej, sprawiedliwej, wolnej, niepodległej, nowoczesnej, cieszącej się szacunkiem i sympatią na świecie, dbającej o swoją historię i tradycję, pamiętającej o wszystkich swoich obywatelach, bez względu na płeć, wiek, poglądy polityczne, wyznanie czy sympatie.