Nowym prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie Piotr Ołowski - były poseł PO i pilot Polskich Linii Lotniczych LOT - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. ULC nie miał szefa od połowy lutego tego roku.

Piotr Ołowski wygrał otwarty konkurs, ogłoszony przez ministra transportu. Ma teraz wdrożyć program naprawczy w ULC, w którym dochodziło do nieprawidłowości przy udzielaniu koncesji przewoźnikom lotniczym oraz wydawaniu licencji pilotom. W 2009 roku CBA zatrzymało kilku pracowników Urzędu pod zarzutem przyjmowania łapówek za zaliczanie egzaminów na licencje pilotów. Chodziło zarówno o licencje turystyczne, jak i pasażerskie.

Po objęciu stanowiska prezesa ULC przez Ołowskiego w urzędzie mają nastąpić zmiany personalne. Stanowisko już stracił dotychczasowy wiceprezes ds. koncesji.

ULC bez szefa od lutego


W lutym zdymisjonowany został poprzedni szef ULC, Grzegorz Kruszyński. Jednym z powodów dymisji był brak kilkudziesięciu rozporządzeń do nowego prawa lotniczego, które powinien wydać urząd.

Atmosfera wokół ULC zagęściła się po wybuchu afery Amber Gold. W połowie sierpnia w urzędzie rozpoczęła się bowiem kontrola prawidłowości przyznania koncesji liniom lotniczym OLT Express należącym do szefa Amber Gold Marcina P.