Były menedżer Groclinu Grodzisk Wielkopolski już z prokuratorskim zarzutami korupcji. Władysław K. odpowie za wręczenie pieniędzy i obietnicę łapówki w zamian za korzystny wynik meczu dla swojej drużyny. Mężczyzna złożył zeznania i został zwolniony po wpłaceniu kaucji w wysokości 20 tysięcy złotych.

Władysław K. usłyszał zarzut wręczenia i obietnicy wręczenia łapówki w zamian za korzystny wynik meczu dla swojej drużyny. Chodzi o spotkania z sezonów 2003/2004 i 2004/2005.

Mężczyzna został zatrzymany w czwartek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, w swoim domu w Ustroniu. Został przesłuchany w prokuraturze Apelacyjnej we Wrocławiu, która od 2005 roku prowadzi śledztwo w sprawie ustawiania wyników meczów.

Siedem lat śledztwa, setki zarzutów

Śledztwo w sprawie piłkarskiego pokera trwa już 7 lat. Jego końca nadal nie widać. W tym czasie zarzuty usłyszało blisko pół tysiąca osób. To sędziowie, trenerzy, obserwatorzy i działacze. Wśród nich jest były selekcjoner drużyny narodowej Janusz W. oraz były reprezentant kraju, a później trener Dariusz W. Zarzuty usłyszał także były przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN Jerzy G.

Główni oskarżeni w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej zostali skazani przez wrocławski sąd okręgowy w kwietniu 2009 roku. Sąd uznał, że Ryszard F. pseudonim Fryzjer i Jacek Milewski, były prezes Arki Gdynia, działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki spotkań tego klubu. W maju 2010 roku sąd apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera" (3,5 roku więzienia), a Milewskiemu obniżono karę z czterech do trzech lat więzienia. "Fryzjer" nie trafił jednak do więzienia ze względu na stan zdrowia. Zwolnienie wystawił Ryszardowi F. lekarz medycyny pracy.

Zdaniem sądu powinien wystawić je lekarz, który jest na liście biegłych sądowych. Podobne zwolnienie lekarskie przedstawił adwokat Janusza W. - byłego trenera reprezentacji Polski. Ono również wzbudziło wątpliwości sądu. Teraz zasadność wystawienia tych zwolnień zbadają biegli. Mają na to czas do 18 kwietnia.

W sumie na ławie oskarżonych miało zasiąść 38 osób - byli sędziowie piłkarscy, obserwatorzy PZPN, działacze oraz piłkarze. Akt oskarżenia w tej sprawie obejmuje w sumie 113 osób.