Po sejmowej porażce, kiedy przepadły pomysły podniesienia składek ZUS dla przedsiębiorców, premier pozbył się Krzysztofa Patera. Na stanowisku ministra polityki społecznej zastąpi go Izabela Jaruga-Nowacka.

Pierwszy o spodziewanej dymisji po piątkowym posiedzeniu rządu napomknął minister finansów. W Sejmie szybko stało się jasne, że może chodzić o Patera. Inni ministrowie udawali, że nic im o tym nie wiadomo.

Wyraźnie rozczarowany Pater przyznał wtedy, że sam zastanawia się nad odejściem: Widząc to co się dzieje tutaj, to przepraszam bardzo, ale to jest niepoważne. Zabawa w warcaby i to na poziomie powiedziałabym amatorskim.

Premier Belka postawił więc na panią wicepremier Jarugę-Nowacką. Formalna zamiana ma się dokonać jutro. Z informacji, które uzyskała reporterka RMF wynika jednak, że być może Pater pozostanie w resorcie jako wiceminister i że na celowniku Belki był już od dłuższego czasu.

Ostatnia porażka rządowych pomysłów na zasilanie budżetu kosztem przedsiębiorców stałą się dla niego gwoździem do trumny.