Nawet gdyby do Polski nie był dostarczany gaz z Białorusi, to dostawy z Ukrainy i zapasy tego surowca w magazynach wystarczą na nieprzerwane dostawy dla polskich odbiorców na kilka tygodni - zapewnia wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Taka sytuacja przez kilka tygodni może funkcjonować bez żadnego ryzyka braku dostaw - powiedział Pawlak.

Dodał, że niedostarczanie gazu przez gazociąg jamalski będzie za to bardzo komplikować sytuację odbiorców niemieckich, którzy także otrzymują gaz tą drogą.

Wicepremier odniósł się także do zgody, jaką dała Komisja Europejska polskiemu rządowi na dofinansowanie w wysokości 390 mln euro budowy i rozbudowy podziemnych magazynów gazu. Dzięki temu Polska ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i lepiej reagować na przerwy w dostawach. Te środki europejskie bardzo się przydadzą, bo więcej magazynów gazu będzie sprawiało, że ten system będzie bardziej odporny na bieżące czy przejściowe zakłócenia w dostawach - powiedział Pawlak. Zapowiedział, że środki z Unii "na pewno zostaną dobrze zagospodarowane".

Gazprom ograniczył dostawy gazu dla Białorusi o 60 proc. w stosunku do normalnego przepływu. Rosyjski gigant chce w ten sposób zmusić Białoruś, by zapłaciła za dostawy realizowane od początku roku. Rosjanie szacują dług na 192 mln dolarów. W konsekwencji Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka polecił wczoraj rządowi wstrzymać tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Białorusi do krajów UE, dopóki Gazprom nie zapłaci swego zadłużenia za tranzyt. Łukaszenka szacuje, że Gazprom jest winien jego krajowi z tego tytułu 260 mln dolarów.