Paweł Zyzak został powołany na stanowisko wicedyrektora Departamentu Studiów Strategicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - potwierdził to w rozmowie z PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Paweł Zyzak jest autorem wydanej kilka lat temu książki książki "Lech Wałęsa. Idea i historia".

29 listopada Paweł Zyzak został powołany na stanowisko wicedyrektora Departamentu Studiów Strategicznych - powiedział PAP Michał Dworczyk. Wcześniej informacje o tym, że Zyzak pracuje w KPRM, podał portal Onet.pl

Premier Mateusz Morawiecki pod koniec kwietnia podpisał zarządzenie ws. powołania pełnomocnika ds. utworzenia i kierowania Centrum Analiz Strategicznych, czyli nowej jednostki w KPRM. Centrum kieruje prof. Waldemar Paruch.

Do głównych zadań Centrum Analiz Strategicznych należy monitorowanie procesu przekształcania się decyzji politycznych w normy prawne oraz przygotowywanie ocen skutków wprowadzenia konkretnych regulacji.

W Centrum Analiz Strategicznych znajdują się trzy departamenty: Departament Analiz, Departament Oceny Skutków Regulacji oraz Departament Studiów Strategicznych.

Kim jest Paweł Zyzak?

Paweł Zyzak jest autorem wydanej w 2009 r. książki o byłym prezydencie - "Lech Wałęsa. Idea i historia".

Zyzak - wówczas 24-letni historyk zatrudniony w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej -  napisał w swojej książce m.in., że Lech Wałęsa był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko. Książka została oparta na obronionej w czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Zyzaka. Jej promotorem był dr Andrzej Nowak.

Książka Pawła Zyzaka wzbudziła wiele kontrowersji. Lech Wałęsa skrytykował tę publikację i zapowiadał m.in., że jeśli instytucje państwowe ostatecznie nie wyjaśnią zarzutów o jego agenturalne związki z SB, zrezygnuje z udziału w uroczystościach rocznicowych, odda nagrody, a nawet wyjedzie z kraju. Z kolei naukowcy zarzucali Zyzakowi m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej. Opracowanie: