"Ja jestem bardzo zadowolony z tej wypowiedzi, to jest ewidentnie wprowadzenie czynnika obywatelskiego do kontroli nad sądami i takie powiedzenie "'Stop" partiokracji w sądach. Nie może być tak, by jedna partia miała kontrolę nad sadownictwem" - powiedział w rozmowie z RMF FM Paweł Kukiz, komentując przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw sądowych. Jak dodał, wyśle przedstawicieli Kukiz'15 na rozmowy o zmianach w sądownictwie, które rozpoczną się dziś o godz. 16 u prezydenta.

Paweł Kukiz w rozmowie z RMF FM stwierdził, że "miał specjalnie przerwane zabiegi, żeby usłyszeć stanowisko pana prezydenta". 

Popieram także projekt zamian w konstytucji. Jestem jak najbardziej za takimi zmianami. Teraz zobaczymy, komu tak naprawdę bliskie jest państwo obywatelskie, państwo obywateli, a nie państwo partyjne - podkreślił Paweł Kukiz. Ta zmiana w konstytucji była bardzo dobrą zmianą - dodał. 

Podoba mi się bardzo ta nowa instytucja skargi nadzwyczajnej oraz ławnicy  przy Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Popieram także możliwość wystawiania do KRS-u kandydatów przez 2 tys. obywateli. To są świetne rozwiązania - ocenił lider Kukiz'15. 

Jak zaznaczył, są to także postulaty Kukiz’15. Biorąc tę sytuację pod uwagę, na dziś dzień mogę powiedzieć: To jest mój prezydent. Andrzej Duda jest moim prezydentem. Jak będzie dalej - zobaczymy - stwierdził Kukiz. 

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dziś projekty ustaw sądowych. Wprowadzenie mechanizmu skargi nadzwyczajnej i Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym oraz wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa w Sejmie większością 3/5 głosów lub - w razie niepowodzenia - przez prezydenta - to niektóre z propozycji zgłoszonych przez prezydenta. 

Jak przyznał, w przypadku ostatniego rozwiązania pojawiły się wątpliwości co do jego konstytucyjności - dlatego Duda przygotował również projekt zmiany konstytucji, która pozwoliłaby prezydentowi dokonywać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. 

Na dzisiaj na godz. 16 Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na konsultacje w tej sprawie.

(ph)