Nie ma gwarancji, że po 2012 roku w Polsce nadal będą stacjonować baterie rakiet Patriot - oświadczyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Uzbrojone Patrioty będą w Polsce jeszcze przez tydzień. Potem wyjadą do Niemiec.

Tego, co będzie po 2012 roku, MON nie chce na razie prognozować. Aby bateria rakiet Patriot została po tej dacie w Polsce, potrzebna jest nowa polityczna umowa z Amerykanami. Takiego porozumienia jak na razie nie ma, więc wiemy na pewno, że do końca 2012 roku Patrioty będą u nas rotacyjnie jeszcze 8 razy. Oznacza to, że w każdym kwartale na jeden miesiąc będą do Polski przywożone z Niemiec.

Minister obrony Bogdan Klich poinformował jednocześnie, że dziś w Waszyngtonie prezydenci Polski i USA mają potwierdzić stacjonowanie w Polsce kolejnych jednostek amerykańskich wojsk od 2013 roku. Rozmowy techniczne, które się rozpoczęły potrwają jeszcze przez jakiś czas i zakończą się podpisaniem porozumienia dopiero w przyszłym roku - powiedział Klich.

Resort obrony twierdzi, że nie należy łączyć kwestii Patriotów z nową obecnością amerykańską w Polsce. Za dwa lata mamy przyjąć okresowe bazy myśliwców F-16 i transportowych herkulesów.