Papież jednoznacznie potępia terroryzm i zbrodnie przeciwko ludzkości. W opublikowanym dziś w Watykanie przesłaniu na Światowy Dzień Pokoju Jan Paweł II potwierdza prawo wszystkich ludzi do obrony przed terroryzmem. Papieski dokument ukazuje się dokładnie w trzy miesiące po tragicznych zamachach w Stanach Zjednoczonych.

W swoim przesłaniu Jan Paweł II po raz pierwszy jednoznacznie ustosunkowuje się do terroryzmu. "W tym roku Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest pod znakiem dramatycznych wydarzeń z 11 września. Tego dnia dopuszczono się straszliwej zbrodni: w ciągu kilku minut zmasakrowano potwornie tysiące niewinnych osób różnych narodowości" - stwierdza już na początku dokumentu Jan Paweł II. „To prawdziwa zbrodnia przeciwko ludzkości” - pisze papież i dodaje, że istnieje prawo do obrony przed terroryzmem. Papież zastrzega przy tym jednak, że to prawo musi być egzekwowane odpowiednimi środkami i tak, aby nie przekroczyć moralnych granic. "Jak wszystkie inne, powinno odpowiadać zasadom moralnym i prawnym zarówno w wyborze celów jak i środków" - podkreśla papież, zwracając uwagę na konieczność identyfikacji winnych. Jan Paweł II mówi też, że żadna religia nie dopuszcza stosowania terroryzmu i zabijania w imię boga.

Orędzie, zatytułowane "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia", zostało opublikowane już dzisiaj, ale będzie wygłoszone 1 stycznia - w Światowy Dzień Pokoju. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że jest to jedno z najważniejszych i najbardziej wyrazistych przesłań całego pontyfikatu papieża-Polaka. Tekst tego dokumentu zostanie przesłany do wszystkich szefów państw na świecie.

Przypomnijmy: dziś mijają dokładnie trzy miesiące po zamachach terrorystycznych, które wstrząsnęły światem. W Stanach Zjednoczonych w Białym Domu odbędą się uroczystości żałobne. Dokładnie o 14.46 czasu polskiego zostanie tam odegrany hymn narodowy. To właśnie w tym czasie w wieżę nowojorskiego World Trade Center uderzył pierwszy samolot porwany przez terrorystów. Pamięć ofiar zostanie uczczona o tej samej godzinie w wielu krajach świata. Także w Warszawie. W nowojorskiej siedzibie ONZ we wtorek nie zostaną wywieszone flagi 189 krajów członkowskich. Na znak żałoby flaga Organizacji będzie spuszczona do połowy masztu.

23:00