Kolejne spotkanie Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w Krakowie - ogłosił dziś w trakcie mszy św. w Rio de Janeiro papież Franciszek. Spotkanie odbędzie się w 2016 roku.

Następne, 29. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w 2016 roku. Papież Franciszek ogłosił tę wiadomość podczas mszy na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata.

Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie, na następne Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie, w Polsce. Prośmy o wstawiennictwo Maryi, światło Ducha Świętego dla drogi, która nas zaprowadzi na te nowe radosne święto wiary i miłości Chrystusa - powiedział papież, wywołując aplauz około trzech milionów pielgrzymów ze 190 krajów, w tym z Polski.

Gdy tylko papież wymienił nazwę "Kraków", Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust swej radości oklaskami i tańcem.

Jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Rio Kraków był wymieniany jako potencjalne miasto-gospodarz następnego spotkania. Jako jeden z argumentów wskazywano, że w roku 2015 przypadać będzie 10. rocznica śmierci Jana Pawła II, inicjatora spotkań.

W 2016 roku przypada również 1050. rocznica chrztu Polski. Jest to wielka radość i wielkie wyzwanie. Będziemy starali się mu sprostać - powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch tuż po ogłoszeniu wiadomości przez papieża.

Rzecznik przyznał, że Brazylia, która gości kończące się właśnie Dni Młodzieży, wysoko zawiesiła poprzeczkę, jeśli chodzi o organizację imprezy. Będziemy się starali temu sprostać. Jako Polacy jesteśmy gościnni, mam nadzieję, że okażemy się także ludźmi zorganizowanymi - powiedział. Dodał, że teraz, kiedy informacja o organizacji Dni Młodzieży w Krakowie jest oficjalna, może ruszyć "wielka machina organizacyjna".

Ocenił, że organizacja Dni Młodzieży będzie wyzwaniem, ponieważ do Krakowa może przyjechać ok. 1,5 mln ludzi. Tych ludzi trzeba będzie przyjąć, ugościć, przenocować, wyżywić, oni muszą też jakoś dojechać. To wyzwanie jest spore - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, to "dobre wyzwanie", ponieważ - poza wymiarem duchowym - jest to także okazja do promocji Krakowa.

W samym Krakowie natomiast na ogłoszenie wyboru kolejnego miejsca spotkania oczekiwało klika tysięcy młodych osób w Łagiewnikach. Kraków na nowo staje się miastem młodości - tak decyzję papieża Franciszka skomentował kardynał Stanisław Dziwisz w krótkim przemówieniu do młodzieży.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży dobiegają końca. W pożegnalnej mszy na plaży Copacabana w Rio de Janeiro uczestniczyło około trzech milionów ludzi. Tłumy zapełniły całe szerokie, czterokilometrowe nabrzeże i słynną plaże. Papież jeszcze dziś ma odlecieć do Watykanu.

Spotkania zainicjował Jan Paweł II

Światowe Dni Młodzieży są organizowane z inicjatywy Jana Pawła II. Są to międzynarodowe spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się.

Tradycja Światowych Dni Młodzieży rozpoczęła się 15 kwietnia 1984 r. od spotkania z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, jakie odbyło się z udziałem Jana Pawła II w Rzymie, na placu Św. Piotra w Niedzielę Palmową.

Od tamtego czasu w każdą Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym, a co dwa, trzy lata młodzi biorą udział w spotkaniu międzynarodowym. 

W 1985 roku spotkanie odbyło się w Rzymie, kolejne natomiast miały miejsce w Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), w Częstochowie (1991). Następne zorganizowano w Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Rzymie (2000), Toronto (2002), Kolonii (2005), Sydney (2008), Madrycie (2011) i w tym roku w Rio de Janeiro.