Uważajcie na Krajowy Rejestr Firm. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, znów otrzymują wezwania do zapłaty w związku z wpisaniem firmy do bazy danych. To kolejna próba wyłudzenia pieniędzy - usłyszał w Ministerstwie Gospodarki reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Takie listy trzeba ignorować - w żadnym wypadku nie należy wpłacać pieniędzy na wskazane konto. Tym razem do pisma dołączony jest przekaz do wypełnienia na kwotę 296 złotych. Dopiero po wnikliwym przeczytaniu tekstu - napisanego urzędniczym językiem - dowiadujemy się, że opłata jest fakultatywna. Te listy mogą jednak wiele osób zmylić, bo wyglądają jak korespondencja urzędowa; są nawet opatrzone czerwonymi pieczęciami.

Zakładanie działalności gospodarczej jest bezpłatne - podkreśla Danuta Ryszkowska-Grabowska z Ministerstwa Gospodarki. Próba skłaniania młodego przedsiębiorcy do tego, żeby płacił jakąkolwiek daninę z tytułu zakładania działalności gospodarczej, jest po prostu bezprawna - dodaje.

Od września resort wysłał do prokuratury już ponad 100 zawiadomień w sprawie prób oszustwa. Wiadomo o 23 podobnych podmiotach, które starają się wyłudzać w ten sposób pieniądze od przedsiębiorców.

(es)