Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty wystawiane przez nieistniejący Urząd Celny w Krakowie. Oszuści wysyłają informacje podając konto bankowe.

Oszuści przesyłają do osób na terenie całego kraju wezwania do zapłaty, które opiewają na kwotę 283 złotych. Te zapłaty miały dotyczyć postępowania związanego z zakupem nielegalnych wyrobów tytoniowych – mówi Tomasz Kierski z krakowskiej Izby Celnej.

Kierski podkreśla, że Służba Celna nigdy nie wzywa do zapłaty jakichkolwiek należności bez wcześniejszego postępowania. Oczywiście kolejnym elementem, na który trzeba zwracać uwagę, jest numer konta. Prawidłowe numery kont są widoczne na stronie internetowej każdej Izby Celnej - w naszym przypadku Izby Celnej w Krakowie, więc to też jest kolejny sygnał. Trzeci ważny element - każdy prawidłowo wystawiony dokument administracyjny podpisuje osoba, którą można zidentyfikować z imienia i nazwiska, funkcji którą spełnia. Tego typu tutaj wezwania były podpisywane podpisem nieczytelnym. To też jest wyraźny sygnał, że te dokumenty są fałszywe – ostrzega Kierski.

W wezwaniach pojawił się też adres nieistniejącego Urzędu Celnego. To jest kolejny element, który może pomóc w identyfikacji. Jeżeli wejdziemy na stronę internetową Izby Celnej, sprawdzimy że nie ma takiego organu – mówi Kierski.

(mpw)