21. finał Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiega spokojnie. W całym kraju doszło do dwudziestu jeden incydentów - poinformował rzecznik KGP, insp. Mariusz Sokołowski.

Zgłoszenia na policję dotyczą głównie zagubionych puszek i oszustów, którzy posługują się fałszywymi identyfikatorami. W Warszawie osoba prawdopodobnie z zaburzeniami psychicznymi próbowała wyrwać wolontariuszowi puszkę w pieniędzmi. Z kolei w Rumii na Pomorzu policja dostała zgłoszenie o oszuście, który zbierał pieniądze, podszywając się pod wolontariusza WOŚP.

W Płocku policja zatrzymała trzech młodych ludzi w wieku 13, 15 i 18 lat, którzy próbowali ukraść puszkę WOŚP dwóm wolontariuszkom. Puszka została rozerwana, a pieniądze wysypały się. Sprawcy zaczęli uciekać, ale udało się ich szybko złapać.

W całym kraju nad bezpieczeństwem podczas finału WOŚP czuwa kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez Żandarmerię Wojskową i strażników miejskich. Do wolontariuszy funkcjonariusze apelują, by unikali mało uczęszczanych miejsc, zwłaszcza po zmierzchu, i by kwestowali w towarzystwie innych osób, a nie samotnie.

Z najnowszych danych wynika, że na konto Fundacji WOŚP wpłynęło już ponad 14 mln zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w tym roku po raz 21. Od rana 120 tysięcy wolontariuszy zbiera w całej Polsce pieniądze dla dzieci i - wyjątkowo w tym roku - także dla seniorów.

Zbiórka nie tylko na sprzęty medyczne dla dzieci

21. finał WOŚP odbywa się pod hasłem: "Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów". Fundacja WOŚP chce bowiem tym razem podjąć również tematykę związaną z geriatrią. W Polsce funkcjonuje 35 oddziałów geriatrycznych, co daje około 750 łóżek. W całym kraju zaś pracuje tylko około 270 geriatrów. Tymczasem starsi ludzie stanowią 13 procent społeczeństwa i z roku na rok będzie ich więcej. Dzisiaj na jedną osobę starszą przypadają 4 osoby w wieku produkcyjnym, za 20 lat będzie ich dwie.

Nasi dziennikarze dla WOŚP

W wyjątkowej aukcji dla WOŚP biorą udział także dziennikarze RMF FM. Osoba, która wygra licytację przygotowaną przez Agnieszkę Burzyńską, będzie mogła zwiedzić Sejm w towarzystwie naszej dziennikarki. Zwycięzca będzie miał okazję nie tylko zobaczyć polityków w ich środowisku naturalnym, ale także... pomóc Agnieszce Burzyńskiej w pracy reporterskiej.  Zobacz szczegóły aukcji!

Możecie wziąć udział także w aukcji Konrada Piaseckiego. Nasz dziennikarz zaprosi osobę, która wygra licytację, na wspólną grę w squasha. Początkującemu Konrad udzieli bezcennych rad, a z zaawansowanym graczem stanie do zaciętego pojedynku o sławę i chwałę. Zobacz szczegóły aukcji!

W ubiegłym roku, podczas jubileuszowego, 20. Finału, zebrano ponad 50 mln 600 tys. złotych. Fundacja WOŚP zbierała wówczas pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.