Dziś do Polski dotrze orkan "Aleksandra", który w ostatnich dniach uprzykrzał życie Brytyjczykom. Najsilniej będzie wiało jutro - 75 km/h na zachodzie kraju i aż 110 km/h wysoko w górach. Prognozujemy także wzrost temperatur. Będzie - jak na grudzień - wyjątkowo ciepło. W sobotę termometry w Krakowie wskażą nawet 8 stopni Celsjusza.

Europa południowo-zachodnia i wschodnia znajdują się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże. Polska znajduje się na skraju głębokiego i rozległego niżu znad Morza Norweskiego.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 999 hPa i będzie spadać.

W czwartek prawie w całym kraju zachmurzenie duże. Na rozpogodzenia i chwile ze słońcem mogą liczyć tylko mieszkańcy Podlasia, Warmii i Mazur i Mazowsza. Opady deszczu prognozujemy natomiast w województwie zachodniopomorskim i lubuskim.

Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na wschodzie, 2 stopnie w Warszawie, w woj. łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim, 3 st. na Pomorzu, w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, w Wielkopolsce, Szczecinie, a także w Małopolsce, do 4 stopni w Zielonej Górze, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Ostrzegamy przed wiatrem, który na wybrzeżu będzie umiarkowany wzmagający się do dość silnego, w porywach do 70 km/h. W pozostałych regionach wiatr słaby i umiarkowany od zachodu wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 60 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 65 km/h. Wiatr południowy, od zachodu skręcający na południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr zachodni, w Sudetach silny i bardzo silny, po południu w porywach do 100 km/h, a w Tatrach dość silny, później silny, wieczorem w porywach do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady: w zachodniej połowie kraju - deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, we wschodniej - śniegu przechodzącego w deszcz ze śniegiem. Wysoko w górach okresami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od minus 3 stopni Celsjusza, minus 1 st. na wschodzie do 2-3 stopni zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, a w zachodniej połowie kraju do 65 km/h, na wybrzeżu wzmagający się do silnego (do 45 km/h), w porywach do 80 km/h. Wysoko w górach wiatr zachodni, o prędkości do 90 km/h.

W piątek prawie w całej Polsce zachmurzenie umiarkowane z rozpogodzeniami. Dużo chmur prognozujemy tylko w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i w Wielkopolsce. Przelotne opady deszczu wystąpią w Szczecinie i na Pomorzu. Na Podlasiu i Lubelszczyźnie rano słabe opady deszczu ze śniegiem.

Temperatura maksymalna od 3 stopni na Warmii i Mazurach, Podlasiu i na Podkarpaciu, 4 st. na Lubelszczyźnie i w woj. świętokrzyskim, 5 stopni na Pomorzu, Mazowszu, w woj. łódzkim, i na Śląsku, 6 stopni wskażą termometry w Małopolsce, w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim, i aż 7 st. Celsjusza będzie na Dolnym Śląsku.

Wiatr południowy i południowo-zachodni, dość silny i silny (od 25 km/h do 40 km/h), a na wybrzeżu silny wzmagający się do bardzo silnego (od 35 km/h do 55 km/h). Porywy wiatru od 65 km/h na wschodzie do 75 km/h na zachodzie kraju, na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h, a na wybrzeżu do 85 km/h. Wysoko w górach wiatr zachodni, o prędkości do 110 km/h.

W sobotę nad większością województw pojawią się ciemne chmury i opady - deszczu spodziewamy się w Olsztynie, Białymstoku, Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu, Łodzi i we Wrocławiu. Na chwile ze słońcem mogą natomiast liczyć mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia, Pomorza i woj. zachodniopomorskiego.

Temperatura maksymalna od 4 st. w Szczecinie, północnym wschodzie i na Podkarpaciu, 5 st. na Pomorzu, w woj. łódzkim i na Lubelszczyźnie, 6 stopni na Śląsku, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim, 7 st. na Dolnym Śląsku, do nawet 8 stopni Celsjusza w Małopolsce.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!