​Jeśli chcemy, by urlop był przyjemnością i nie oznaczał dodatkowych problemów, nie możemy zapomnieć o przynajmniej podstawowym zestawie leków i środków opatrunkowych. Jeśli dolegliwości, nasze lub naszych podopiecznych nie będą nadmiernie poważne, taki podręczny zestaw znacznie ułatwi nam rozwiązanie problemu.

Sprawa podstawowa i najważniejsza to zabranie leków, które są nam niezbędnie potrzebne. Takich, które zażywamy regularnie, a których zdobycie bez recepty może być trudne. Pamiętajmy też, że wwożąc niektóre leki na terytorium innych krajów powinniśmy mieć odpowiednie zaświadczenia lekarskie.

Nie zapominajmy o środkach profilaktycznych, chroniących przed poparzeniami słonecznymi, czy atakami owadów. Zabierzmy też preparaty, które pozwolą ograniczyć problemy, gdy te pierwsze nie wystarczą, czyli środki na poparzenia słoneczne i preparaty łagodzące skutki ukąszeń owadów.

W podręcznym zestawie nie może zabraknąć preparatów łagodzących skutki stłuczeń, dezynfekujących rany, środków przeciwbólowych, opatrunkowych, odczulających, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jeśli wyjeżdżamy z małymi dziećmi, nie zapomnijmy o termometrze i o tym, by wszystkie środki mieć także w wersji specjalnie dla nich przeznaczonej. Na wypadek, gdybyśmy jednak nie potrafili sami sobie pomóc, pamiętajmy o zabraniu dowodu ubezpieczenia zdrowotnego, szczególnie za granicę. Przed wojażami zagranicznymi warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od kosztów leczenia.

Co powinno się znaleźć w podstawowym zestawie?

Pewną wskazówką co do podstawowego zestawu potrzebnych w podróży środków opatrunkowych, umożliwiających udzielenie pierwszej pomocy może być norma DIN13164. Zgodnie z nią apteczka powinna zawierać:

Kompres 10 x 10 cm (2 szt.) sterylny - 3 kpl.
Opaska elastyczna 4 m x 6 cm - 2 szt.
Opaska elastyczna 4 m x 8 cm - 3 szt.
Plaster 10 x 6 cm (8 szt.) - 1 kpl.
Plaster 5 m x 2,5 cm - 1 szt.
Opatrunek indywidualny M sterylny - 3 szt.
Opatrunek indywidualny G sterylny - 1 szt.
Chusta opatrunkowa 40 x 60 sterylna - 2 szt.
Chusta opatrunkowa 60 x 80 sterylna - 1 szt.
Chusta trójkątna - 2 szt.
Koc ratunkowy - 1 szt.
Nożyczki 14,5 cm - 1 szt.
Rękawice winylowe - 4 szt.
Chusteczka alkoholowa - 2 szt.
Ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt.
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy - 1 szt.

Zadbaj o swojego czworonoga

Gdy jedziemy w podróż z czworonogiem, do pomocy - w razie jego kłopotów zdrowotnych - możemy wykorzystać większość środków, które zabieramy w swojej własnej apteczce. To wszelkiego rodzaju środki opatrunkowe z gazikami, bandażami i plastrami na czele. Do odkażania ewentualnej rany przyda się woda utleniona i nadmanganian potasu, do opanowania biegunki - węgiel, przy zaburzeniach jelitowych - środki, które my sami stosujemy. Przy zapaleniu spojówek można wykorzystać świetlik lekarski.

Pamiętajmy o ochronie zwierzęcia przed pchłami i kleszczami, do pozbywania się tych ostatnich warto mieć specjalny przyrząd i koniecznie lateksowe rękawiczki, by się czymś samemu przy okazji nie zarazić.

Dobrze wiedzieć, jak zwierzę znosi podróż, na wszelki wypadek można mu wcześniej podać choćby aviomarin.