Mikołaj Kopernik obchodzi 538 urodziny. Będą kartki z życzeniami, tort i mnóstwo gości. Wielki astronom, twórca heliocentrycznej teorii budowy Układu Słonecznego, swoje urodziny świętować będzie w Olsztynie. Początek zabawy w samo południe w tamtejszym planetarium.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. W Olsztynie - stolicy historycznej Warmii - spędził 40 lat życia. Miasta nie od dziś rywalizują o prawa do wykorzystywania postaci astronoma.

Wczoraj Mikołaj Kopernik odwiedził Toruń wraz ze swoją gosposią, Anną Schilling, przez część naukowców uważaną za kochankę uczonego.

Dziś świętować będzie w Olsztynie. Na wielki tort astronom zaprasza punktualnie o 15.00.

Plan obchodów urodzin Mikołaja Kopernika

o godz. 11 - spacer śladami Mikołaja Kopernika, start dziedziniec zamku
o godz. 12 - spektakl "Mikołaj Kropielnik" (hol dolny planetarium)
o godz. 12.45 - malowanie wielkiej kartki urodzinowej dla Mikołaja Kopernika (hol górny BWA)
o godz. 13 - spektakl uczniów III LO im. M. Kopernika w Olsztynie (sala projekcyjna planetarium)
o godz. 14 - prezentacja multimedialnego projektu "Kopernik Warmiakiem", minibenefis Mariana Czarkowskiego
o godz. 15 - tort urodzinowy
o godz. 15.30 - spotkanie dr Jerzym Sikorskim, autorem "Prywatnego życia Mikołaja Kopernika" (sala projekcyjna planetarium)
o godz. 16 - występ Elżbiety i Andrzeja Mierzyńskich: melorecytacje poezji dedykowanej jubilatowi z muzyką i obrazem w tle (sala projekcyjna planetarium).

"Wstrzymał słońce, ruszył ziemię"

Kopernik najbardziej znany jest jako astronom i kanonik, ale był także prawnikiem, matematykiem, lekarzem, ekonomistą.

W 1541 roku Kopernik oddał do druku swoje najsłynniejsze dzieło "De Revolutionibus", które ukazało się ostatecznie w 1543 roku pod tytułem "De revolutionibus orbium coelestium". W tym sześciotomowym dziele Kopernik przedstawił m.in. teorię heliocentryczną budowy Układu Słonecznego, według której to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie jak zakładała teoria geocentryczna - Słońce z planetami wokół Ziemi.

Słynny astronom zmarł w 1543 roku we Fromborku i został pochowany we fromborskiej katedrze. W 2005 roku ogłoszono wyniki prac archeologicznych nad poszukiwaniem grobu Kopernika. Zespół kierowany przez prof. Jerzego Gąssowskiego ogłosił odnalezienie grobu i czaszki astronoma, a Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji wykonało na jej podstawie rekonstrukcję wyglądu twarzy Kopernika. Niektórzy naukowcy poddają jednak w wątpliwość identyfikację szczątków astronoma.

W 2010 roku odbył się powtórny pogrzeb Mikołaja Kopernika. Trumna ze szczątkami znalezionymi podczas prac archeologicznych została przewieziona z Olsztyna do Fromborka trasą przez miasta Warmii związane z działalnością naukowca.

Imię Kopernika noszą obiekty astronomiczne, instrumenty naukowe, instytucje naukowe i popularnonaukowe, a także wiele szkół. Na Księżycu znajduje się krater Kopernik o średnicy 107 km, krater o tej samej nazwie jest także na Marsie (ma 292 km średnicy). Imię polskiego astronoma nosi też planetoida (1322) Coppernicus.

W Warszawie działa Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, a w Toruniu Uniwersytet Mikołaja Kopernika. W Toruniu znajduje się też muzeum poświęcone astronomowi - Dom Mikołaja Kopernika należący do Muzeum Okręgowego w Toruniu.