Mieszkańcy Warszawy i okolic najprawdopodobniej nie stracą okolicznych lotnisk. Chodzi o porty Okęcie i Modlin. "Modlin musi zostać, ponieważ jego likwidacja nie jest absolutnie w interesie jego mieszkańców" - mówi zdecydowanie Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przypomnijmy, wcześniej przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze ogłosiło, że Modlin trzeba przenieść do Radomia.

Minister Wild nie chce likwidacji Modlina, bo jak twierdzi, lotnisk na Mazowszu jest za mało. Nie ma komu obsługiwać szybko rosnącej liczby samolotów. Dlatego minister chce by tanie linie latały zarówno z Modlina, jak i kiedyś dodatkowo z Radomia.

Minister jasno tu się sprzeciwia władzom Portów Lotniczych, które Modlin chcą zamykać i szefowi gabinetu premiera - Markowi Suskiemu, który forsuje rozbudowę portu w Radomiu, bo to jego region.

Okęcie ma szansę przetrwać

Największym zaskoczeniem są jednak słowa Mikołaja Wilda dotyczące Okęcia. Nagle zaczął przekonywać, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie musi oznaczać likwidacji Lotniska Chopina.

Mikołaj Wild: Wiadomo, że na pewno ruch międzykontynentalny nie może zostać na Lotnisku Chopina, bo to jest niedobre dla okolicznych mieszkańców i dla powodzenia inwestycji jaką jest CPK.

RMF FM: Czyli loty międzykontynentalne zostaną przeniesione do Baranowa. A na Okęciu co zostanie? Loty krajowe i europejskie?

Mikołaj Wild: Jesteśmy gotowi do rozmowy o różnych scenariuszach.

To znacząca zmiana stanowiska. Do tej pory minister Wild twardo przekonywał, że warunkiem powodzenia budowy CPK jest zamknięcie Chopina. Mówił, że Okęcie ma zostać zlikwidowane w momencie uruchomienia CPK.

Dopytywany przez nas minister Wild nie chciał powiedzieć z czego wynika ta jego nagła zmiana stanowiska. Zapewne można to zrzucić na barwy samorządowej kampanii wyborczej w Warszawie. Likwidacja Okęcia stała się bowiem jednym z tematów przedwyborczej debaty.

Wczoraj szef rządowego komitetu stałego, minister Jacek Sasin napisał na Twitterze, że "Wygaszenie Okęcia dotyczy jego dotychczasowej formuły jako największego lotniska bo tę funkcję przejmie CPK. Powstawanie CPK nie wyklucza jednak funkcji lokalnej Okęcia!".

(ph)