Jedna osoba nie żyje, a dwie zostały ranne - tak wygląda tragiczny bilans gwałtownych burz, które przechodzą przez Polskę. Do godziny 22:00 strażacy interweniowali blisko 2600 razy. Bez prądu jest ok. 101 tys. odbiorców.

Jak poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski, strażacy w całym kraju w środę do godziny 22 odnotowali 2621 interwencji w związku z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych. Najwięcej w woj. łódzkim (880), woj. mazowieckim (667) i woj. wielkopolskim (308) - wyliczył Kierzkowski.

Zaznaczył, że najczęściej strażacy usuwali wiatrołomy oraz udrażniali przepusty na drogach i szlakach komunikacyjnych. Mamy również informacje o uszkodzeniach 17 budynków w woj. wielkopolskim, 10 w łódzkim, 7 na Mazowszu oraz 6 w woj. podkarpackim - podał.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały ranne

Przekazał również, że dwie osoby zostały poszkodowane, a jedna osoba zginęła. Poszkodowane zostały osoby w Głogowie i w Warszawie. Niestety mamy też ofiarę śmiertelna w Pilicy w powiecie grójeckim na Mazowszu, gdzie gałąź spadła na mężczyznę. Mimo reanimacji zmarł - przekazał.

Z kolei z-ca dyr. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował na Twitterze, że na godzinę 16:30 w związku z frontem burzowym bez prądu jest około 101 tys. odbiorców. Najwięcej w woj. łódzkim (91 tys.) oraz wielkopolskim (9,5 tys.) - napisał zastępca dyrektora RCB. Dodał, że odnotowano także 8 uszkodzonych dachów w woj. wielkopolskim oraz po 1 w kujawsko-pomorskim i łódzkim.

Jak informuje reporter RMF FM Mateusz Chłystun, w Wielkopolsce najpoważniejsza sytuacja jest w powiecie ostrowskim, gdzie strażacy interweniowali m.in. w związku z połamanymi drzewami i zerwanymi dachami. W okolicach Nowych Skalmierzyc wiatr był na tyle silny, że przewrócił tira. Wiatr pozrywał też kilka linii energetycznych. 

Do podobnych zdarzeń wyjeżdżali też strażacy z Kalisza, którzy otrzymali dużo zgłoszeń - głównie z południa powiatu. Dotyczyły m.in. zerwanych dachów, powalonych drzew i zalania jednej z hurtowni na terenie miasta. Front burzowy znad Wielkopolski przesuwa się na wschód - w kierunku Łodzi. 

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem w woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.