Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał 25 tys. zł nagrody mężczyźnie, który pod koniec lata zeszłego roku znalazł w woj. lubuskim skarb z epoki brązu składający się m.in. z dwóch tarcz solarnych. Zgodnie z prawem przekazał on zalezisko konserwatorowi zabytków.

Finansowa gratyfikacja jest formą podziękowania dla znalazcy, z jednej strony za wkład w poznawanie historii, a z drugiej za poszanowanie dla obowiązujących zasad dotyczących tego typu odkryć - oświadczyła dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Do odkrycia doszło 13 września 2014 roku w rejonie jednej z miejscowości w powiecie międzyrzeckim. Na znalezisko składają się dwie brązowe tarcze, naszyjnik i naramiennik. Przedmioty te zachowały się w całości i świadczą o bogatej kulturze materialnej ludności pradziejowej zamieszkującej te tereny. Z szacunków archeologów wynika, że tarcze i naszyjnik liczą sobie ponad 3,5 tys. lat i są wytworem ludzi żyjących w epoce brązu, reprezentujących tzw. kulturę unicką.

Skarb trafił do Muzeum Lubuskiego

Skarb został zdeponowany w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. Na 27 listopada planowana jest uroczystość, na której znalazca zostanie uhonorowany, a jego odkrycie przybliżone wszystkim zainteresowanym dziejami Ziemi Lubuskiej.

(mn)