Do sądu okręgowego we Wrocławiu trafił akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się handlem ludźmi, nakłanianiem i ułatwianiem prostytucji oraz zmuszaniem do jej uprawiania. Mariusz M., Wojciech M. oraz Krzysztof M. odpowiedzą także za rozpowszechnianie treści pornograficznych z udziałem nieletnich.

Werbowali chłopców do pracy w agencji w Niemczech. W Polsce staną przed sądem. Zdjęcie ilustracyjne /DPA /PAP

Mariusza M. oskarżono także o ułatwianie uprawiania prostytucji homoseksualnej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mowa o kwocie nie mniejszej niż 75 tysięcy euro. 34-latek miał zwerbować ośmiu chłopców do agencji towarzyskiej w Niemczech. Mężczyzna oskarżony jest także o pozbawienie wolności jednej osoby i doprowadzenie jej do uprawiania prostytucji homoseksualnej.

Wojciech M. przed sądem odpowie za zwerbowanie pięciu chłopców do agencji towarzyskiej w Niemczech i doprowadzenie jednej osoby do poddania się innej czynności seksualnej. Krzysztof M. oskarżony jest o zwerbowanie trzech osób. Grupa, kierowana przez Niemca, działała od stycznia 2014 roku do lipca 2015 roku na terenie Wrocławia i okolic. Mężczyźni werbowali chłopców pod pretekstem załatwienia pracy za zachodnią granicą.

Zwerbowani chłopcy autobusami rejsowymi pod opieką Mariusza M. wyjeżdżali do Essen w Niemczech. Tam trafiali do agenci towarzyskiej, która mieściła się w prywatnym mieszkaniu. Chłopcy zmuszani byli do uprawiania prostytucji homoseksualnej. Nieletni pozowali także nago do zdjęć. Fotografie trafiały do internetu, jako anonse. Zyski z procederu trafiały do prowadzącego grupę obywatela Niemiec i do Polaków, którzy werbowali chłopców.

Zdaniem śledczych przez mieszkanie w Essen mogło przewinąć się od kilku do kilkunastu chłopców. Skierowany do sądu akt oskarżenia dotyczy dziewięciu pokrzywdzonych. Jeden z nich nie miał jeszcze ukończonych 15 lat.

(ug)