Rosyjska delegacja weźmie udział w obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz Birkenau 27 stycznia. Jak potwierdził korespondent RMF FM, Przemysław Marzec, na czele delegacji stanie Siergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Na uroczystościach upamiętniających rocznicę wyzwolenia Auschwitz Birkenau z Moskwy nie będzie nikogo. Mimo że rok temu na obchodach w Oświęcimiu  była delegacja rosyjskiego Senatu, Rady Federacji - informuje attache rosyjskiej ambasady Władimir Aleksandrow w rozmowie z korespondentem RMF FM Przemysław Marzec. Na czele delegacji stanie  ambasador Siergiej Andriejew.

Wciąż nie wiadomo, kto będzie 27 stycznia reprezentował Stany Zjednoczone, termin na zgłaszanie składu delegacji minął 10 stycznia.

Rosyjskie oskarżenia o współudział Polaków w Holokauście

W miniony piątek rządowa "Rossijskaja Gazieta" oskarżyła Polskę o współudział w Holokauście.

Wcześniej takie oskarżenia przedstawiał Władimir Putin. Putin - odnosząc się do wymienionego w rezolucji Parlamentu Europejskiego paktu Ribbentrop-Mołotow  - stwierdził, że Rosja Sowiecka jako ostatnia podpisała z Niemcami pakt o nieagresji, a Armia Czerwona wkroczyła do Polski, gdy rząd polski nie kontrolował już sytuacji.

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki.

Opracowanie: