Władimir Putin twierdzi, że nie można porównywać totalitaryzmu hitlerowskiego ze stalinowskim. „To szczyt cynizmu” - mówił podczas corocznej konferencji prasowej. Rosyjski prezydent skrytykował też Polskę za zajęcie Śląska Cieszyńskiego przed II wojną światową.

Putin - odnosząc się do wymienionego w rezolucji Parlamentu Europejskiego paktu Ribbentrop-Mołotow  - stwierdził, że Rosja Sowiecka jako ostatnia podpisała z Niemcami pakt o nieagresji, a Armia Czerwona wkroczyła do Polski, gdy rząd polski nie kontrolował już sytuacji.

Komentując tajne protokoły, których konsekwencją był rozbiór Polski, oznajmił: Tak mówią, tajne protokoły, rozbiór Polski, ale Polska sama wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji. I sowieckie wojska - zgodnie z tajnymi protokołami - wkroczyły do Polski. Jednak zwracam uwagę, weszli, ale po tym jak polski rząd stracił kontrolę nad wojskiem i nad tym co dzieje się na terytorium Polski. A rząd znajdował się w rejonie polsko-rumuńskiej granicy. Nie było z kim rozmawiać - mówił Putin

Putin zapowiedział, że otrzyma dokumenty z archiwów i napisze artykuł o powodach i przyczynach wybuchu II wojny światowej.

Opracowanie: