Polacy wolą mieć dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli niż w Święto Pracy – wynika z sondażu TNS OBOP na zlecenie „Dziennika”. O tym, czy 6 stycznia będzie wolny od pracy posłowie zdecydują za dwa tygodnie.

63 proc. respondentów uznało, że Święto Trzech Króli powinno być dniem wolnym od pracy. Przeciwnego zdania było 29 proc. osób, a 8 proc. nie miało sprecyzowanej opinii na ten temat.

Jednocześnie ponad połowa ankietowanych (52 proc.) stwierdziła, że gdyby miała decydować, który dzień jest wolny od pracy - czy 6 stycznia czy 1 maja - wybrałaby Święto Trzech Króli. Za Świętem Pracy opowiedziało się 35 proc. badanych. 7 proc. uznało, że oba dni powinny być wolne, a 2 proc. - że żadne z nich. 4 proc. respondentów nie udzieliło odpowiedzi na pytanie.

Podczas piątkowej debaty w Sejmie PO i Lewica były temu przeciwne ustanowieniu dnia 6 stycznia wolnym od pracy. Poseł PO Jarosław Gowin powiedział jednak "Dziennikowi", że wyniki sondażu wskazują, że jego partia powinna rozważyć wprowadzenie wolnego 6 stycznia zamiast 1 maja.

Sondaż zrealizowano 20 września na 500 dorosłych Polakach.