"Dziś jest koalicja PO-PSL i jesteśmy z niej zadowoleni" - mówi minister transportu Sławomir Nowak, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Ja nie powiem, jak minister Biernacki czy Gowin, że ewentualny rząd PO-SLD to beze mnie. Uważam, że w 2015 roku zarówno Biernacki, jak i Gowin, którzy dziś nie są zwolennikami takiej koalicji, nie będą już tak ostro formułowali swoich poglądów. Dziś robią to dla czytelności politycznej" - tłumaczy Nowak.

"Koalicja z każdym, oprócz PiS"

PO ma szeroką zdolność koalicyjną. Możemy wejść w różne koalicje, może tylko nie z PiS. Z PiS różni nas wszystko. Po stronie PiS jest kompletny brak zaufania do obywatela. My mamy inne podejście - tłumaczy gość RMF FM.

"Zegarek, który wygląda jak Hublot, to nie jest Hublot"

Wszystko zgodnie z prawem, zgodnie z polskimi przepisami - mówi Nowak o swoich zegarkach. Jestem drugim politykiem w polskim Sejmie, który wpisuje zegarki do oświadczenia majątkowego. Pierwszym był Ryszard Kalisz. Żałuję, ale poza nami nikt tego nie robi - zaznacza gość RMF FM. Cenny zegarek marki Hublot, który widziano na ręce ministra - czy to tylko podróbka? Ten zegarek, który mam, to nie jest zegarek firmy Hublot. To wielkie nieporozumienie. To nie jest ten zegarek - tłumaczy Nowak.

"PiS budował kilometr za 14 milionów euro. My budujemy za 10"

To nieprawda, że u nas budowa autostrad jest dużo droższa niż w Europie. W Europie płaci się średnio 10 mln euro za kilometr. Cena w Polsce jest zbliżona, wynosi ok. 9,6 milionów euro. W czasach PiS kilometr autostrady budowano za 14 milionów euro. Za czasów SLD - za 12 milionów. Nasza ekipa buduje w cenach europejskich - mówi szef resortu transportu.

"Miasta chcą same ustalać ceny za parkowanie. Powinny mieć prawo"

Strona samorządowa wystąpiła z wnioskiem o zmianę przepisu, z którym związane są opłaty za parkowanie w miastach. Samorządy chcą same podejmować decyzje o stawkach. Uważam, że władza samorządowa powinna mieć do tego prawo - mówi Nowak, pytany o planowane podwyżki cen i opłatę za parkowanie w weekendy i święta.

"Jan Rokita wie, że może na nas liczyć"

Jan wie, że w PO ma przyjaciół, wie, że może na nas liczyć - mówi w odpowiedzi na pytanie, czy złoży się na pomoc dla Jana Marii Rokity.

"A kto to jest Węgrzyn?"

Minister Nowak nie może sobie przypomnieć, kim jest Robert Węgrzyn. Dopiero z pomocą Konrada Piaseckiego przypomina sobie swojego byłego kolegę z Sejmu. Nowak mówi, że nie wie, za co były poseł PO dostaje pieniądze od partii.

"Dlaczego mamy tak drogie autostrady? Ile jedzie pociąg z Krakowa do Rzeszowa?"

Jak długo może jechać pociąg z Krakowa do Rzeszowa? Kilka godzin - odpowiada Nowak słuchaczom RMF FM. Ten czas będzie się skracał. Na zrewitalizowanych odcinkach trakcji kolejowej przyrost prędkości jest imponujący - dodaje.

Co z budową obwodnicy Nysy i Niemodlina? Co z budową drogi S6? Kiedy powstanie S5 w woj. kujawsko-pomorskim? Kiedy powstanie trasa kaszubska? Kiedy zostanie połączony Lębork z Trójmiastem? Kiedy skończą wschodnią obwodnicę Krakowa? Co z odcinkiem autostrady A1, między Strykowem a Tuszynem? Sławomir Nowak udzielił odpowiedzi także na te i wiele innych pytań słuchaczy.