Nie zostałem dopuszczony przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek do obrad Sejmu, mimo że byłem oddelegowany przez klub Koalicji Obywatelskiej - stwierdził poseł Sławomir Nitras. Według szefa CIS Andrzeja Grzegrzółki, "powodem było zachowanie parlamentarzysty podczas poprzedniego posiedzenia".

To prawda. Nie zostałem dopuszczony przez Elżbietę Witek do obrad mimo, że zgodnie ze zmienionym regulaminem delegowały mnie posłanki i posłowie klubu KO. Podobnie potraktowano 100 senatorów, którzy przygotowali dobre rozwiązania na czas epidemii. Do kosza bez rozpatrzenia - napisał Nitras na Twitterze.

Poseł dołączył do wpisu screena wiadomości wysłanej we wtorek pocztą elektroniczną do dyrektora Sekretariatu Posiedzeń Sejmu Dariusza Ziółkowskiego, w którym Magdalena Roguska z sekretariatu szefa klubu KO poinformowała, że na sali plenarnej w 9. posiedzeniu Sejmu będą uczestniczyć Borys Budka, Barbara Nowacka i Sławomir Nitras.

Dyrektor CIS, komentując tę sytuację dla PAP, przypomniał, że "z powodu zagrożenia koronawirusem na czas 9. posiedzenia Sejmu zdecydowano na jeszcze bardziej zdecydowane środki bezpieczeństwa i ostrożności".

Uzgodniono obecność 12 posłów w Sali Posiedzeń plus Prezydium Sejmu oraz przedstawiciele Rady Ministrów. Wskazany poseł nie został zaakceptowany do reprezentowania klubu w Sali Posiedzeń. Bezpośrednim powodem było zachowanie parlamentarzysty podczas poprzedniego posiedzenia. Marszałek Sejmu - zgodnie z Regulaminem - jest odpowiedzialny za ochronę godności i powagi Izby oraz organizowanie prac posłów - stwierdził Grzegrzółka.

Sejm odrzucił istotne senackie poprawki

We wtorek po południu posłowie głosowali nad senackimi poprawkami do rządowych specustaw, z których składa się tzw. tarcza antykryzysowa. Sejm odrzucił poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy zmiany w Kodeksie wyborczym i ustawie o RDS, a także część poprawek Senatu do specustawy o pomocy dla firm z powodu pandemii.

Posłowie odrzucili też większość poprawek Senatu do nowelizacji ustaw zdrowotnych, w tym poprawkę wprowadzającą cotygodniowe obowiązkowe badania na obecność koronawirusa dla personelu medycznego i pracowników placówek handlowych. Przyjęta została natomiast poprawka Senatu do ustawy rozszerzającej kompetencje PFR w związku z koronawirusem. Nowela czeka teraz na podpis prezydenta.

Obecne posiedzenie Sejmu zostało przerwane do piątku, do godz. 10.