Gliwicka prokuratura sprawdza, czy doszło do nieprawidłowości przy kupnie ziemi przy węźle A1 i A4 - ustaliła "Rzeczpospolita". Śledztwo wszczęła na podstawie materiałów CBA, które zainteresowało się sprawą po informacji od związku zawodowego Sierpień '80.


Gminna ziemia stała się bardzo atrakcyjna w związku z budowanym na jej terenach od 2011 roku parkiem biznesowo-przemysłowym Synergy Park leżącym przy węźle autostrady Sośnica.

Park zlokalizowany jest na terenie gminy Gierałtowice, przy granicy z Gliwicami. Śledztwo gliwickiej prokuratury wszczęto na początku lipca na podstawie materiałów CBA. Biuro zaalarmował związek zawodowy Sierpień '80 z kopalni Sośnica-Makoszowy. Władze Gierałtowic, które leżą na terenach zasobnych w węgiel kamienny, sprzeciwiają się górniczej eksploatacji, która powoduje szkody górnicze.

Jest zastanawiające, że gmina nie jest zainteresowana utrzymaniem miejsc pracy dla jej mieszkańców, jakie daje kopalnia, a wręcz zaciekle walczy o to, by ją zlikwidować. Zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego tak jest, bo to ewenement. Pozyskaliśmy wiele bulwersujących informacji, które zgłosiliśmy do CBA - tłumaczy Bogusław Ziętek, szef Sierpnia '80.

(MRod)