W tym tygodniu na weekendowe zakupy będzie więcej czasu. W najbliższą niedzielę, 24 lutego sklepy będą otwarte. W kolejną niedzielę, 3 marca, będzie obowiązywał zakaz handlu.

Najbliższa niedziela jest ostatnią w tym miesiącu, więc zgodnie z ustawą będzie można zrobić zakupy bez ograniczeń.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie w marcu ubiegłego roku. Zgodnie z nią handel w niedziele od 2019 roku jest możliwy tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Zaostrzenie przepisów w 2020 roku

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego. Zakupy zrobimy także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. 

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz niedzielnego handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą i kawiarniach.