​W niedzielę, 11 października sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. W sklepach obowiązują wymogi bezpieczeństwa sanitarnego. Należy zakrywać usta i nos. Właściciele takich obiektów mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych oraz płynów do dezynfekcji.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jeszcze jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W sklepach tylko w maseczce

W związku z epidemią koronawirusa w placówkach handlowych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych. 

Od 10 października zasady ze strefy żółtej będą obowiązywały w całym kraju. Oznacza to, że noszenie maseczek będzie wymagane również w przestrzeni publicznej.