​Mimo zapowiedzi, nie da się kupić przez internet biletów na połączenia, które ruszą 14 grudnia, w tym obsługiwane przez pociągi Pendolino. Sprzedaż miała być wznowiona po nocnej przerwie o godz. 5 rano. Przedstawiciele PKP Intercity tłumaczą jednak, że wciąż wprowadzają do systemu dane dotyczące dwóch nowych kategorii pociągów i nowych cen biletów.

Spółka zapewnia, że to nie awaria, a przerwa technologiczna. Nie jest jednak w stanie określić jak długo jeszcze potrwa i kiedy będzie można bez problemów kupić bilet przez internet.

Na razie można to zrobić jedynie w kasach na dworcach. Tam sprzedaż udało się uruchomić około godz. 1 w nocy.

Na połączenia, które pojawią się 14 grudnia w nowym rozkładzie PKP, sprzedano już około 2 tysięcy biletów. Większość z nich to bilety na pociągi Pendolino.

Przedstawiciele PKP mówią o ogromnym zainteresowaniu nowymi pociągami. Wcześniej nie zdarzało się bowiem, że sprzedano tyle biletów w tak krótkim czasie.

Na trasy wyjedzie mniej pociągów

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa PKP Intercity Zuzanna Szopowska, zamiast 13 składów, 14 grudnia wyruszy na trasy 9 składów Pendolino. Część połączeń obsłużą pociągi Express InterCity.

Obecnie w Polsce jest 17 składów Pendolino, z których do dziś 11 przeszło restrykcyjne testy i są gotowe do przewozu pasażerów. W związku z tym w grudniu wykorzystamy maksymalnie 15 pojazdów, z czego 9 do jazdy z pasażerami, a pozostałe stanowić będą niezbędną rezerwę - wyjaśniła Szopowska. Wdrożenie nowych pociągów musi odbyć się odpowiedzialnie, ze względu na opóźnienie w dostarczeniu składów przez producenta czas potrzebny na testy uległ drastycznemu skróceniu - dodała. Sukcesywnie będziemy wracać do planu podstawowego, dokładając pociągi Pendolino już od połowy stycznia - zapewniła rzeczniczka.

(MRod)