Od 1 stycznia w ośmiu województwach w Polsce (lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, śląskim, podkarpackim, łódzkim i pomorskim) jedynym potwierdzeniem naszego ubezpieczenia w czasie wizyty u lekarza będzie dowód osobisty. W związku z tym, m.in. wrocławski NFZ apeluje: Sprawdź, czy na pewno jesteś ubezpieczony, czy Twój pracodawca płaci za Ciebie składki.

To, że jesteśmy zatrudnieni wcale nie musi oznaczać, że nasz pracodawca odprowadza za nas składki. Warto więc zweryfikować to już teraz, bo po Nowym Roku możemy zostać obciążeni kosztami wizyty u lekarza czy leczenia w szpitalu.

Jeżeli ja jestem przekonana, że jestem ubezpieczona, a z jakichś powodów nie ma mnie w systemie, składam oświadczenie: "tak, mam prawo do ubezpieczenia". Otrzymuję to świadczenie, natomiast później fundusz będzie weryfikował jego prawdziwość - wyjaśnia szefowa wrocławskiego NFZ Wioletta Niemiec.

To, czy jesteśmy ubezpieczeni możemy sprawdzić osobiście odwiedzając siedzibę funduszu. Można tam też zatelefonować i poprosić, by sprawdzono, czy nasze dane znajdują się w Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców.