Kolejne uderzenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w zorganizowaną grupę przestępczą pseudokibiców. Zatrzymano 7 osób ws. grupy "Torcida". Grupa ta składa się z pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Dotychczas w sprawie skierowano 8 aktów oskarżenia przeciwko 53 osobom.

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 7 osób w sprawie  zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym "Torcida". Składała się z pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich

Dodatkowo, w trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in broń palną, kamizelkę kuloodporną, amunicję, marihuanę oraz prekursory do produkcji amfetaminy. Prokuratora zabezpieczyła mienie podejrzanych o wartości ponad 260 tysięcy złotych.

Dotychczas w sprawie skierowano 8 aktów oskarżenia przeciwko 53 osobom.

Możliwa kara do 12 lat więzienia

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym w sumie 16 zarzutów w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany, prania brudnych pieniędzy kwalifikowany oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. Zarzuty dotyczą obrotu 113 kg marihuany, 22 kg amfetaminy, 50 kg mefedronu, 6 tys. sztuk tabletek ecstasy oraz 1,5 kg kokainy, o łącznej czarnorynkowej wartości prawie 3 milionów złotych.

Za zarzucane czyny grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Sąd aresztował 5 osób na 3 miesiące. Dwie osoby mają dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Narkotyki, pobicia, zastraszanie - podejrzanych jest 77 osób

Prokuratorzy ustalili, że grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, dopuszczała się przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności, zmuszała przemocą do określonego działania lub zaniechania. Jej członkowie uczestniczyli w bójkach, pobiciach

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób. W grupie istniał  długofalowy cel działania, podział ról i funkcji pomiędzy poszczególnych członków. 

Grupa posiadała zorganizowaną, stałą, zhierarchizowaną i zamkniętą strukturę, określone zasady działania i przynależności. Członkowie popełniali przestępstwa przy użyciu broni palnej oraz niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów.

Aktualnie śledztwo jest prowadzone przeciwko 77 osobom, ale prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.