​Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, 32 proc. ankietowanych zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski - wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego przez KANTAR Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. PiS odnotowałby tym samym spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu do badania z początku tego miesiąca.

Z badania wynika, że 23 proc. ankietowanych zagłosowałoby na Platformę Obywatelską, która w zestawieniu zajmuje drugie miejsce. Parta Grzegorza Schetyna odnotowała wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem z początku lipca.

10 procent poparcia ankietowanych uzyskała Nowoczesna, która zanotowała wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim badaniem.

Na partię Kukiz’15 głos oddałoby 8 procent ankietowanych.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown SA 21 lipca 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1002 osoby.

Badanie w trakcie sporu o Sąd Najwyższy

Badanie zostało przeprowadzone w trakcie trwającego sporu o Sąd Najwyższy. W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Głosowanie było poprzedzone debatą, która trwała ponad 15 godzin.

Uchwalona przez Sejm ustawa o Sądzie Najwyższym umożliwia m.in. przeniesienie w stan spoczynku obecnych sędziów SN. Uchwalenie ustawy odbyło się przy protestach opozycji, zarówno parlamentarnej, jak i pozaparlamentarnej.

Przeciwnicy zmianom w sądownictwie w całym kraju organizują protesty. Zgromadzenia odbywają się głównie przed gmachami sądów. Polacy apelują do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych, oraz ustawę o Sądzie Najwyższym.


(łł)