Mieszkańcy Wybrzeża i zachodniej Polski powinni przygotować się na bardzo silny wiatr. W nocy z czwartku na piątek miejscami może wiać z prędkością 135 km/h - ostrzegają już teraz synoptycy. Przy takich porywach możemy mówić o huraganie.

Silnie wiać będzie również na Pomorzu, w Kujawsko-Pomorskiem, Łódzkiem, w Wielkopolsce, Lubuskiem i Dolnośląskiem - ostrzega IMGW. Wszystko przez rozległy niż znad Skandynawii, który dotrze nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że mocne porywy wiatru odczuwać będą też mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Zagrożona sztormem jest cała linia brzegowa. Huraganem nazywany jest wiatr o sile powyżej 117 km/h (33 m/s).

Powiadomione zostało Narodowe Centrum Bezpieczeństwa. Sytuacja jest pod kontrolą, o ile w ogóle można tak mówić w przypadku pogody - powiedziała Małgorzata Tomczuk synoptyk z Centrum Nadzoru Operacyjnego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, pogłębiającego się niżu, z ośrodkiem przemieszczającym się znad Morza Norweskiego przez południową Norwegię nad południową Szwecję. W czwartek wieczorem nad północne rejony kraju nasunie się front chłodny. Napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie.

Co nas czeka w pogodzie

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od 1 do 3 stopni na Wybrzeżu, od -3 do 0 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach na południowym wschodzie do 80 km/h, na północnym zachodzie do 110 km/h, na wybrzeżu do 135 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na Pomorzu skręcający na północno-zachodni.

W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna od 3 stopni na wybrzeżu, od -2 do 1 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach na południu do 90 km/h, na północy do 105 km/h, z kierunków zachodnich.

W Warszawie w nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna -2 st. Wiatr dość silny i silny, porywisty, w porywach do 85 km/h, powodujący zawieje śnieżne, południowo-zachodni, skręcający na zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu. Temperatura nie przekroczy zera. Wiatr zachodni dość silny i silny, porywisty, w porywach do 90 km/h, powodujący zawieje śnieżne.

ug