Szwedzki sąd apelacyjny skazał na dożywocie Uzbeka Jurija Jukowskiego, który w 2012 roku postrzelił w głowę imama krytycznego wobec prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa. Sąd niższej instancji skazał Jukowskiego za ten zamach na 18 lat więzienia.

Imam Obidchon Sobitchony, znany także jako Obid-kori Nazarow, przeżył, ale odniósł obrażenia mózgu. Obecnie sąd apelacyjny uznał, iż obrażenia imama są tak ciężkie, że sprawcy zamachu należy wymierzyć taką karę, jak za zabójstwo.

Ustalono, że Jukowski przybył do Szwecji, by na zlecenie "kogoś z zagranicy" zastrzelić imama. Sąd apelacyjny orzekł, że po odbyciu kary (w przypadku wyroku dożywotniego pozbawienia wolności jest to w Szwecji co najmniej 12 lat) Jukowski zostanie wydalony z kraju.

Nazarow pod koniec lat 90. krytykował działania rządu Karimowa, zmierzające do zaostrzenia kontroli nad instytucjami muzułmańskimi. Władze Uzbekistanu oskarżyły go o utworzenie organizacji terrorystycznej. W 1998 roku uciekł do sąsiedniego Kazachstanu, a w 2006 roku otrzymał azyl w Szwecji.

Isłam Karimow, były pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, był też jego prezydentem (przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR) przez kilka miesięcy przed odzyskaniem niepodległości (w sierpniu 1991 roku) przez Uzbekistan; stanowisko prezydenta wolnego kraju sprawuje od 29 grudnia 1991 roku.

(abs)