Kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków - Katowice. Podwyżki obejmą pojazdy z kategorii pierwszej, czyli przede wszystkim samochody osobowe. Podróże będą kosztowały więcej, ale nie we wszystkich przypadkach.

Podwyżki opłat za przejazdy autostradą A4 między Krakowem a Katowicami, będą obowiązywały od 1 października. Kierowcy samochodów osobowych na każdej bramce zapłacą 12 złotych. To kwota o 2 zł większa niż aktualnie obowiązująca stawka. Opłata za podróż z Krakowa do Katowic będzie więc kosztowała 24 zł. 

Ostatnia zmiana wysokości opłat za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów kat. 1 miała miejsce 1 marca 2015 roku - uzasadnia swoją decyzję w komunikacie spółka Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 łączącym Kraków z Katowicami. 

Opłaty za przejaz A4 dla motocykli i pojazdów pozostałych kategorii

Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata, czyli obniżka ceny przejazdu autostradą A4. Prowadzący pojazdy jednośladowe od 1 października zapłacą 6 zł przy każdym punkcie poboru opłat. Ceny przejazdu odcinkiem autostrady dla pojazdów z pozostałych kategorii nie ulegną zmianie. W przypadku kategorii drugiej i trzeciej będą one wynosiły 20 zł przy każdej bramce. Kierowcy z kategorii czwartej i piątek zapłacą natomiast 35 zł na każdym punkcie poboru opłat. 

Płacąc elektronicznie, czyli taniej?

Niewielka podwyższa będzie dotyczyła również kierowców, którzy korzystają z płatności elektronicznych. Do tej pory prowadzący pojazdy na każdej bramce musieli zostawić 7 złotych. Od 1 października opłata za ta będzie wynosiła 8 zł. 

Przejazd samochodem osobowym z aplikacjami Autopay bądź SkyCash albo z urządzeniem pokładowym A4Go będzie tańszy o 4 zł na każdej bramce - zachęca spółka Stalexport Autostrada Małopolska. 

Dodatkowo kierowcy korzystający z płatności elektronicznych mogą do końca września dokupić zapas impulsów w tańszej cenie, wynoszącej 7 zł za bramkę. Opłacone impulsy będzie można wykorzystać przez 2 lata.