"Jest bardzo prawdopodobne, że Polska podobnie jak Austria, USA, czy Republika Czeska, nie będzie częścią globalnego paktu ONZ w sprawie migracji. Nasze zasady dot. ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas priorytetem" - stwierdził po spotkaniu z Angelą Merkel premier Mateusz Morawiecki. Kanclerz Niemiec odniosła się z kolei do kwestii polityki zagranicznej Polski i Niemiec. "Życzyłabym sobie, żebyśmy mieli więcej spójności w dziedzinie polityki zagranicznej. Jeśli chodzi o Rosję, to nam się udało" - stwierdziła.

Podkreślamy wagę stabilizacji sytuacji na Ukrainie, także w kontekście Nord Stream 2 - mówił premier Mateusz Morawiecki po piątkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec. Angela Merkel oświadczyła, że wspólnym celem jest, by Ukraina pozostała ważna jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu.
Morawiecki podkreślił też, że "zarówno Niemcy, jak i Polska, są świadome wyzwań, przed którymi stoimy". Dlatego musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem Unii Europejskiej, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie" - oświadczył szef polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z Merkel. Jak dodał, w ramach refleksji nad kwestiami dot. UE szefowie rządów Polski i Niemiec w coraz większym stopniu "mają wspólne zdanie (...) w tych tematach.

W piątek w Warszawie pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel odbyły się XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. "Mamy podobne spojrzenie na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy, razem wzywamy Rosję do przestrzegania prawa, uniwersalnych norm prawa międzynarodowego, w tym zasady integralności terytorialnej procesów demokratycznych i rządów prawa" - powiedział Morawiecki.

Podkreślamy, jak ważne jest utrzymanie stabilnej sytuacji na Ukrainie, i też ważne jest to w kontekście Nord Stream 2 - dodał premier. Zaznaczył, że ta inwestycja "niestety może wypchnąć tranzyt gazu przez Ukrainę, który jest swojego rodzaju gwarancją przynajmniej względnego pokoju, przynajmniej w tej części Ukrainy, gdzie jest ten pokój cały czas".

Według szefa polskiego rządu, "jest to bardzo ważny obszar, który podkreślamy zarówno z punktu widzenia odejścia od uzależnienia się od rosyjskiego gazu, ale też w celach politycznych". Morawiecki dodał, że Ukraina jest ważnym partnerem i dla Polski i dla Niemiec; wskazał, że według obu krajów warto wspierać ukraińskie reformy instytucji.

Merkel odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego powiedziała, że "dywersyfikacja jest ważna i dlatego Niemcy przyspieszą swoje plany, jeżeli chodzi o stworzenie terminalu LNG tak, żeby móc wykorzystywać też inne źródła energii". Mamy też wspólny cel, żeby Ukraina, jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu ziemnego, pozostała ważna, ponieważ to jest też elementem bezpieczeństwa Ukrainy - dodała.

Kanclerz zapewniła też, że Polska i Niemcy zgadzają się co do oceny Rosji oraz sytuacji na Ukrainie. Nawiązując do swojej czwartkowej wizyty w Kijowie, zauważyła, że na Ukrainie widoczna jest poprawa w dziedzinie demokratyzacji oraz zwalczania korupcji. Z drugiej strony niestety mamy mało postępów jeżeli chodzi o realizację porozumień mińskich albo o Morze Azowskie - zastrzegła Merkel.

Gospodarka UE w latach przełomu


Ważnym tematem polsko-niemieckich rozmów były kwestie europejskie. Morawiecki podkreślił, że "współpraca gospodarcza w Unii Europejskiej, która znajduje się na pewno w latach przełomu, wymaga dobrej kooperacji między Polską a Niemcami". Mamy odejście Wielkiej Brytanii z UE, mamy cały czas niski wzrost gospodarczy i napięcia finansowo-fiskalno-gospodarcze na południu Europy, mamy oczywiście, już nie w UE, ale za naszą wspólną granicą, niestabilną sytuację i agresję rosyjską - mówił premier. Dodał, że Polska i Niemcy wraz m.in. z Francją czy krajami skandynawskimi "dążą do stabilności w UE, do tego, żebyśmy doprowadzili do rozwoju, który będzie służył wszystkim krajom UE".

Ogromna większość tematów dziś z panią kanclerz i podczas konsultacji międzyrządowych potwierdza to, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby w odpowiedni sposób budować stabilność Europy przez zdarzenia gospodarcze, finansowe, budżet wspólny, budżet europejski, ale również, żeby wspólnie zaradzić tym tematom, które nie są takie łatwe i trochę inaczej patrzymy na nie w Berlinie, a inaczej w Warszawie - takie jak np. problemy z migracjami - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział, że bardzo prawdopodobne jest, że Polska podobnie jak Austria, Republika Czeska i Stany Zjednoczone, nie będzie częścią paktu ONZ w sprawie migracji - Global Compact. Uważamy, że tutaj nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące i ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem - mówił.

Kanclerz Niemiec odnosząc się do sprawy Brexitu podkreśliła: "W najbliższych dniach chcemy, aby doszło do uporządkowanej procedury w ramach Brexitu. Potrzebujemy tutaj odpowiednich umów i podstaw przyszłych relacji. Polska i Niemcy chcą, żeby to były dobre relacje. Królestwo Wielkiej Brytanii występuje z UE, ale pozostaje częścią Europy. W ramach tej Europy chcemy dobrze ze sobą współpracować".

(nm)