Prawie 300 policjantów z CBŚP i KWP w Poznaniu brało udział w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o wyłudzenie pożyczek ze środków Unii Europejskiej. Chodzi o 68 mln zł. Podczas akcji, przeprowadzonej jednocześnie w kilku miastach zatrzymano 22 osoby. Przeszukano ponad 120 siedzib firm i mieszkań podejrzanych.

Z ustaleń śledczych wynika, że rozbita grupa działała na przełomie 2017 i 2018 roku w Poznaniu, w Warszawie, ale też innych miastach. Śledztwo ruszyło w tym roku na podstawie informacji z z której wynikało, że mogło dojść do popełnienia przestępstw przy zawieraniu umów o pożyczki ze środków Unii Europejskiej. Chodziło o ponad 68 milionów złotych. Informacje potwierdzili policjanci z CBŚP w Poznaniu, którzy przez dwa miesiące wyjaśniali okoliczności sprawy i zbierali materiał dowodowy.

Zabezpieczone luksusowe samochody i pieniądze

Zakwestionowano udzielenie 118 pożyczek dla 89 firm. Jak ustalono przedmiotem pożyczek były środki na zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego.

W ubiegłym tygodniu w tej sprawie zatrzymano 22 osoby. Prawie 300 policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przeszukało ponad 120 siedzib firm i mieszkań. Zabezpieczono dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. Śledczy zabezpieczyli też majątek należący do podejrzanych, którego wartość szacowana jest na 1,5 miliona złotych. Są to luksusowe samochody, pieniądze oraz środki finansowe znajdujące się na kontach bankowych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwie osoby będą odpowiadać za kierowanie grupą. Dodatkowo 11 osób podejrzanych jest o pranie brudnych pieniędzy. 13 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Grozi im do 10 lat więzienia. 

(ug)