W najbliższych dniach rząd musi przedstawić plan reformy KRUS-u - twierdzi marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Jak dodaje w rozmowie z reporterką RMF FM, jak najszybciej powinien powstać rządowy zespół z Jackiem Rostowskim na czele, który opracowałby projekt zmian ustawy.

Konieczność reformy KRUS-u to pokłosie wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z Konstytucją. Trybunał dał politykom 15 miesięcy na zmianę tych przepisów.

Zdaniem marszałka Schetyny rządowy projekt powinien być gotowy za rok. Jesienią musi być skonstruowany budżet na 2012. Przed nami zaś gorąca dyskusja,czy rządzący powinni koncentrować się wyłącznie na składce zdrowotnej i wyłącznie na rolnikach. PSL wskazuje, że z tego ulgowego systemu korzystają również górnicy, księża, prokuratorzy, czy bezrobotni.

Jak wszyscy to wszyscy, bo za chwilę ktoś wniesie kolejną skargę do Trybunału Konstytucyjnego, który znowu da kilkanaście miesięcy na poprawę przepisów. Jak robić to całościowo - mówi Stanisław Żelichowski.

Co na to Platforma Obywatelska? To jest dobre pytanie do rządu, do ministra finansów. Myślę, że miałoby sens całościowe potraktowanie tego wyroku i rzeczy, które z niego wynikają dodaje Schetyna.

Całościowe potraktowanie wyroku oznaczałoby jednak gruntowną reformę. Pytanie, czy premier się na nią odważy w roku wyborczym.