Sejmowe komisje komisje polityki społecznej i rodziny oraz edukacji, nauki i młodzieży poparły kandydaturę Mikołaja Pawlaka na urząd Rzecznika Praw Dziecka. "Dobra dziecka to odpowiedzialność, szacunek i obowiązek. To poszanowanie jego wartości i godności" – mówił w Sejmie Pawlak. Dodał, że prawo powinno wziąć dzieci w opiekę.

Mikołaj Pawlak na początku swojego wystąpienia przed sejmowymi komisjami przytoczył słowa Janusza Korczaka: "Prawo powinno wziąć dzieci w opiekę". Jestem wierny tej zasadzie i chcę jej hołdować, także w czasie, gdy będę rzecznikiem praw dziecka - powiedział kandydat na Rzecznika Praw Dziecka.

Mam świadomość, że przedstawieni dotychczas parlamentowi moi poprzednicy reprezentowali zacne profesje, są specjalistami w swoich dziedzinach. Mieliśmy do czynienia z lekarzem, z naukowcem, z socjologiem.(...) Dzisiaj mają państwo do czynienia z prawnikiem. Być może prawnik jest tą osobą, która w najtrudniejszych sprawach dotyczących dzieci, będzie odpowiednią osobą - ocenił Pawlak.

Przypomniał, że od trzech lat pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie - jak mówił - "przyczynił się" do wprowadzenia przepisów prawnych dotyczących m.in. ścigania dłużników alimentacyjnych.

Wskazywał także na działanie na rzecz zwalczania dostępu dzieci do pornografii, co - jak mówił - będzie kontynuacją działań dotychczasowego RPD Marka Michalaka.

Tymczasem opozycja twierdzi, że kandydat proponowany przez partię rządzącą nie spełnia wymogu pięcioletniego doświadczenia w pracy na rzecz dzieci lub z dziećmi. Politycy opozycji nie kwestionują jednak, że do tego warunku można zaliczyć dwa lata w departamencie spraw rodzinnych i spraw nieletnich, ale już nie zgadzają się aby uznać za pracę z dziećmi doświadczenie w roli adwokata przy rozwodach kościelnych.

(j.)