Nie udało się uratować mężczyzny, który postrzelił się na terenie "białego miasteczka" w Warszawie. Zmarł on po przewiezieniu do szpitala. Do tragicznych wydarzeń doszło przed południem w trakcie konferencji prasowej medyków protestujących przed kancelarią premiera. Policja znalazła przy mężczyźnie list pożegnalny i broń.

Do zdarzenia na terenie "białego miasteczka" przy al. Ujazdowskich w Warszawie doszło w sobotę około godziny 10.20. Według nieoficjalnych informacji RMF FM starszy mężczyzna to emerytowany wojskowy. Policja znalazła przy nim dwie sztuki broni i list pożegnalny. Napisał w nim m.in., że to protest przeciwko strajkowi medyków, który jego zdaniem jest polityczny.

Mężczyzna z obrażeniami twarzy został przewieziony do szpitala. Oświadczenie w sprawie w mediach społecznościowych opublikował Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia. 



"Dźwięk wystrzału przerwał konferencję, udzieliliśmy natychmiastowej pomocy, mężczyzna trafił do szpitala" - czytamy w piśmie. Ministerstwo Zdrowia informowało wówczas na Twitterze, że stan mężczyzny był ciężki. 



Około południa Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia w kolejnym komunikacie przekazał, że mężczyzna zmarł. Informację potwierdził resort zdrowia i policja. 


Na miejscu wciąż pracują śledczy. Obecnie trwa ustalanie świadków i przebiegu zdarzenia. 

Sprowadzono między innymi przewodnika z psem, wyszkolonym do poszukiwania materiałów wybuchowych.

Protest medyków i "białe miasteczko"

"Białe Miasteczko 2.0" powstało 11 września po sobotniej, ogólnopolskiej manifestacji pracowników ochrony zdrowia. Namioty i stoiska znajdują się w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.












Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.