Do końca miesiąca wszyscy uczniowie muszą mieć mundurki. Takie zalecenie wydał minister edukacji Ryszard Legutko. Problem w tym, że wiele szkół nie zdążyło i najprawdopodobniej nie zdąży wprowadzić obowiązkowych strojów. MEN zapewnia, że nie chce nikogo straszyć i wierzy, że dyrektorzy wywiążą się ze swoich obowiązków.

Adam Górczewski, reporter RMF FM, był w jednym z poznańskich gimnazjów. Tam z mundurkami nie zdążą, bo "szkoła to nie wojsko i mundury nie czekają na poborowych". Dopiero we wrześniu, gdy pierwszaki pojawiły się w szkole, można było wziąć ich wymiary i złożyć zamówienie. Dyrektor Paweł Grześkowiak twierdzi, że nie ma szans, aby za tydzień wszyscy mieli mundurki.

Przez 2 tygodnie zbieraliśmy wymiary. W połowie października dopiero te mundurki będą. Natomiast mundurki generalnie są dla uczniów klas drugich i trzecich. Z ewentualnymi poprawkami, ponieważ młodzież wyrosła - powiedział dyrektor. Dodał, że nie wie nic o karach za niewprowadzenie jednolitych strojów.

Myślę, że tu nie chodzi o karanie, tylko o właściwe wychowywanie młodzieży. I ten aspekt wychowawczy ma tu mieć znaczenie najważniejsze, a nie karanie - podkreślił Grześkowiak. Kuratoria w ekstremalnych sytuacjach mają możliwość nawet odwołania dyrektora, który nie wprowadził mundurków, argumentując, że jest kiepskim zarządcą.

Ministerstwo Edukacji twierdzi, że nie chce nikogo straszyć w sprawie mundurków szkolnych. Zdaniem pracowników resortu edukacji, nie ma potrzeby mówienia o sankcjach. List ministra był stanowczy, więc to wystarczy, żeby za 9 dni mundurki były we wszystkich szkołach – przekonywała Krzysztofa Zasadę, reportera RMF FM, rzeczniczka ministerstwa Aneta Woźniak. Przede wszystkim nie chcę mówić o sytuacjach hipotetycznych. Wierzę w to, że dyrektorzy dołożą wszelkich starań, aby realizować przepis prawa już obowiązujący.

Dopiero dzisiaj ma spłynąć na konta szkół ostatnia transza rządowej pomocy finasowej. Są to pieniądze przeznaczone na mundurkową pomoc dla najuboższych rodzin. Adam Kasprzyk, reporter RMF FM, zebrał szkolne fakty w Gdańsku. Tam dyrektorzy przyznają, że mundurki pojawią się w szkołach dopiero w październiku. Posłuchaj relacji: